ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Opis współpracy Energi Kogeneracji z Prezydentem Elbląga i Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej
21.02.2020r. 17:33

Energa Kogeneracja, CIRE
Materiał przedstawia obecny stan relacji Energi Kogeneracji z władzami miasta Elbląga i Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej oraz ich historyczny przebieg.

Streszczenie

Umowa sprzedaży ciepłamiędzy Energą Kogeneracją (EKO) a Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (EPEC) została zawarta w 2001 roku. Tekst umowy ujednolicono w roku 2007, do tej pory była aneksowana 22 razy.

18 grudnia 2019 rokuEKO doręczyła EPEC oświadczenie o rozwiązaniu umowy, z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zastrzegła też termin początkowego rozpoczęcia biegu okresu wypowiedzenia od 31 marca 2020 roku, co powoduje, że skutek rozwiązujący nastąpi 30 września 2020 roku.

Spowodowane to było faktem,że 30 czerwca 2020 roku upływa termin, do którego elektrociepłownia w Elblągu zobowiązana jest zredukować emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów lub, jeśli redukcja nie będzie możliwa, zakończyć eksploatację kotłów węglowych. Wynika to z obowiązującej od 2010 roku unijnej dyrektywy IED, zaimplementowanej do prawa polskiego w 2014 roku poprzez zmianę ustawy Prawo ochrony środowiska. Czerwcowy termin dyktuje z kolei przewidziany w tej dyrektywie Przejściowy Plan Krajowy dla Polski (PPK), przyjęty w 2014 roku przez polski rząd.

Brak porozumienia z Prezydentem Miastaco do zawarcia umowy długoterminowej między EKO a EPEC sprawił, że EKO musi wyłączyć 30 czerwca 2020 roku kotły węglowe elektrociepłowni w Elblągu. To z kolei znacząco ograniczy wielkość mocy cieplnej wprowadzanej przez EKO do miejskiego systemu ciepłowniczego. O konieczności redukcji mocy EKO powiadomiła EPEC, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne z odpowiednim wyprzedzeniem, we wrześniu 2018 roku.

Od 2012 roku miasto nie zaakceptowało żadnego z przedstawionych przez EKO modeli zapewnienia dostaw ciepła dla Elbląga (blok gazowo-parowy zaproponowany w lutym 2012 roku, instalacja oczyszczania spalin dla kotłów węglowych w grudniu 2016 roku oraz układ silników gazowych z kotłownią wodnogazowo-olejową w sierpniu 2019 roku). Oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało przekazane EPEC w grudniu 2019roku. Spełnione przy tym zostały określone samą umową warunki jej zakończenia, w tym 6-miesięczny okres wypowiedzenia. EKO, niezmiennie licząc na osiągnięcie porozumienia z EPEC i władzami miasta, opóźniła rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia, w związku z czym zakończy się on 30 września br.

***

Urząd Miejski Elbląga opublikował na swojej stronie uwagi do materiału Energi Kogeneracja, dotyczące między innymi umowy o sprzedaży ciepła, wzajemnych relacji na przestrzeni lat oraz biznesowych aspektów współpracy ze spółką Energi.
Zobacz także:WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE