ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W elektrowni jądrowej Barakah w ZEA rozpoczyna się załadunek paliwa
24.02.2020r. 13:15

Zjednoczone Emiraty Arabskie 19 lutego rozpoczęły załadunek pierwszych zestawów paliwa do reaktora zainstalowanego w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Barakah. Po uruchomieniu wszystkich czterech jednostek elektrownia zaspokoi do 25 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ten kolejny etap uruchamiania elektrowni nastąpił dwa dni po wydaniu przez Federalny Urząd Regulacji Jądrowej (FANR) zezwolenia na pracę koreańskiego reaktora z wodą pod ciśnieniem (PWR) typu APR1400 o mocy 1400 MWe.

"Firma Nawah Energy Company rozpoczęła załadunek pierwszych zestawów paliwa jądrowego, jako pierwszy krok w kierunku bezpiecznego i stopniowego rozpoczynania działalności, a następnie generowania czystej energii elektrycznej" - stwierdza operator elektrowni w oświadczeniu.

Dodaje, że blok jądrowy rozpocznie działalność komercyjną, po przeprowadzeniu serii testów poprzedzających proces rozruchu. Blok zostanie następnie zsynchronizowany z siecią elektroenergetyczną i rozpocznie produkcję energii elektrycznej.

"Nasze zespoły są przeszkolone, certyfikowane i gotowe do bezpiecznego rozpoczęcia procesu testowania i rozruchu bloku nr 1" - powiedział Mark Reddemann, dyrektor generalny Nawah.

Nawah, spółka zależna Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec), jest odpowiedzialna za eksploatację i utrzymanie elektrowni jądrowej Barakah uzyskała licencję na pracę bloku przez 60 lat.
Dyrektor generalny FANR Christer Viktorsson podkreślił, że od 2009 roku regulator odegrał "niezbędną rolę" w realizacji projektu Barakah. Oceny FANR obejmowały przegląd i analizę lokalizacji obiektu, a także aspekty techniczne, w tym projekt reaktora, systemy chłodzenia, ustalenia zasad bezpiecznej eksploatacji, gotowość na wypadek awarii i zarządzanie odpadami promieniotwórczymi.

"Jesteśmy dumni z tego, że wykazaliśmy, iż Nawah spełnia rygorystyczne wymagania federalne, a także międzynarodowe standardy bezpieczeństwa i jakości jądrowej. Jesteśmy zobowiązani do spełniania tych norm podczas procesu rozruchu i przez cały okres eksploatacji elektrowni" - powiedział Reddemann.

Budowa bloku Barakah 1 rozpoczęła się w 2012 roku, i zakończyła w 2018 roku. Obecnie trwa budowa kolejnych bloków 2, 3 i 4, a elektrownia jest już ukończona w ponad 93 proc. EJ Barakah będzie pierwszą elektrownią jądrową w świecie arabskim i drugą, która rozpocznie działalność w regionie Bliskiego Wschodu.

W 2011 r. w irańskiej elektrowni jądrowej Bushehr rozpoczął pracę blok nr 1, wyposażony w reaktor PWR konstrukcji rosyjskiej typu WWER-1000. Rosja buduje reaktory jądrowe również w Egipcie (EJ El Dabaa) i Turcji (EJ Akkuyu), a Arabia Saudyjska ma długoterminowe plany budowy do 16 bloków jądrowych.
World Nuclear News, NEI Magazine , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: TTt 24.02.2020r. 14:26
Czy moze ktos zorientowany jak w Emiratach wyglada sprawy chlodzenia wody po przejsciu przez turbine ( "kominy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 25.02.2020r. 10:51
Czy transportem powietrznym z Iranu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE