ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aquapark w Tychach w rok wyprodukował 6,5 GWh energii
24.02.2020r. 13:55

Otwarty niespełna dwa lata temu Wodny Park Tychy, zasilany energią pochodzącą z biogazu wytworzonego w miejscowej oczyszczalni ścieków, wyprodukował w ub. roku 6,5 GWh energii, z czego ponad połowę zużył na własne potrzeby. Nadwyżka trafiła do sieci energetycznej.

"Dzięki synergii z tyską oczyszczalnią ścieków i produkcji biogazu, Wodny Park Tychy w 2019 roku był całkowicie samowystarczalny energetycznie" - poinformował w poniedziałek prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, Zbigniew Gieleciak.

W końcu kwietnia miną dwa lata od uruchomienia parku wodnego, który jest jedynym w Polsce tego typu obiektem zasilanym energią z biogazu. Właścicielem aquaparku jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam - w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych - biogaz dostarczany jest do parku gazociągiem.

Jak podał w poniedziałek Wodny Park Tychy, w ubiegłym roku bioelektrociepłownia przy aquaparku wyprodukowała 6,5 GWh energii elektrycznej, co w całości zaspokoiło potrzeby energetyczne obiektu. Nadwyżka wytworzonej energii (3 GWh) została sprzedana do sieci.

Łącznie tyska oczyszczalnia ścieków i Wodny Park Tychy wyprodukowały w minionym roku 14 GWh energii.
Przedstawiciele spółki zarządzającej parkiem wskazują, że ciepło i energia elektryczna zwykle generują największe koszty utrzymania parków wodnych. Dlatego przed rozpoczęciem budowy Wodnego Parku Tychy analizowali działanie innych polskich aquaparków, z których większość - m.in. ze względu na te obciążenia - jest deficytowa. Analizy potwierdził zasadność zasilania obiektu energią z biogazu.

Wodny Park Tychy otwarto 30 kwietnia 2018 r.; od początku jest zasilany energią elektryczną i ciepłem z własnych źródeł. Jego budowa trwała trzy lata i, jak wówczas informowano, pochłonęła - wraz z wyposażeniem obiektu - ok. 112 mln zł, z czego 50 mln zł pochodziło z wyemitowanych przez spółkę 10-letnich obligacji, a pozostała część - w większości ze środków własnych inwestora.

Jak podał w poniedziałek aquapark, w ub. roku odwiedziło go ponad 523 tys. gości. W tym roku obiekt będzie rozbudowywany.

RCGW, oprócz aquaparku, jest także właścicielem ponad 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 31 przepompowni ścieków znajdujących się w gminie Tychy oraz zarządcą 360 km kanalizacji sanitarnej w mieście.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: gosc 24.02.2020r. 15:22
to po ile tam bilety?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: robert 24.02.2020r. 21:52
dobrze rozumiem, że ww. parku wodnym są generatory napędzane biogazem z oczyszczalni ścieków, które zasilają ww. obiekt?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 25.02.2020r. 10:51
Za komuny, kiedy wszystko było wspólne, prąd z biogazu wyprodukowano by na miejscu, przy oczyszczalni ścieków, bez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-02-2020r. 12:08 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE