ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja coraz bardziej zainteresowna bogactwami naturalnmi Arktyki
24.02.2020r. 14:11

Rosja krytykuje Norwegię, zarzucając jej łamanie Traktatu Spitsbergeńskiego. W tle tych zarzutów są rosyjskie plany związane z eksploracją złóż naturalnych w regionie Arktyki oraz coraz bardziej agresywne ruchy militarne Moskwy na tym obszarze - czytamy w BiznesAlert.pl.

Na początku lutego, z okazji setnej rocznicy podpisania Traktatu Spitsbergeńskiego, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wysłał list do swojego norweskiego odpowiednika. W korespondencji wyraził wolę przeprowadzenia dwustronnych konsultacji dotyczących rosyjskiej obecności na archipelagu.

Rosyjska strona przedstawiła swoje zastrzeżenia w sprawie norweskich ograniczeń dotyczących m.in. lotów śmigłowcami nad archipelagiem, stref ochrony przyrody oraz obszarów połowowych. Rosjanie uważają, że wszystkie te ograniczenia są wymierzone w rosyjską aktywność na archipelagu, do której mają prawo według zapisów Traktatu Spitsbergeńskiego. Do dyskusji włączyła się rosyjska ambasada w Oslo, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa oraz minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Traktat Spitsbergeński, inaczej zwany Paryskim, został podpisany 9 lutego 1920 roku przez 14 państw członkowskich Ligii Narodów. Dokument uznawał suwerenność Królestwa Norwegii nad archipelagiem, pozwalając jednocześnie na swobodny dostęp gospodarczy i naukowy do działalności na jego obszarze. Archipelag jest strefą zdemilitaryzowaną. W 1950 roku teren został uznany obszar neutralny, z zastrzeżeniem, że NATO może go zająć w przypadku zagrożenia, wtedy ze strony Związku Sowieckiego a obecnie Rosji.

Związek Sowiecki dołączył do traktatu w 1924 roku. Obecnie, działalność gospodarczą na Svalbardzie prowadzi wyłącznie Norwegia oraz Rosja, która eksploatuje kopalnię węgla kamiennego w Barentsburgu. Z racji coraz mniejszego wydobycia węgla, Rosja chciałaby rozwijać inne rodzaje działalności gospodarczej, w tym turystykę, rybołówstwo oraz możliwość eksploatacji licznych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Według Rosjan, na drodze do realizacji tych planów stoi polityka władz w Oslo, które nielegalnie ustanawiają kolejne przepisy, utrudniające działalność Rosji na traktatowym obszarze. Moskwa również uważa, że liczba spornych elementów dotyczących Spitsbergenu stale rośnie, ze względu na niekonstruktywną politykę Norwegii.

Rosjanie znacznie wcześniej podnosili, problematyczny z ich perspektywy, format współpracy z Norwegią.
Norwedzy twierdzą, że Rosjanie niepotrzebnie upubliczniają swoje roszczenia, zapewniając, że władze w Oslo szanują postanowienia traktatu z 1920 roku. 12 lutego MSZ Norwegii odpisał na list Ławrowa.

Według norweskiej odpowiedzi, Rosjanie, tak jak i inni sygnatariusze, mają prawo do prowadzenia działalności na całym archipelagu. Muszą to robić jednak z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa, które są jednakowe na całym terytorium Norwegii.

Norweski MSZ uznał również, że nie ma potrzeby prowadzenia konsultacji na temat Spitsbergenu i innych części królestwa. Według ministra obrony Norwegii Franka-Bakke Jensena, który udzielił wywiadu dla dziennika NRK, rosyjskie oskarżenia są nieprawdziwe.

- Spitsbergen to terytorium pod norweską jurysdykcją, wszystkie strony traktatu są traktowane jednakowo. Tego przestrzegamy w najwyższym stopniu - powiedział minister.

Działania Rosji mogą budzić niepokój zwłaszcza w kontekście agresywnej działalności w stosunku do Ukrainy i aneksji Krymu w 2014 roku. Spitsbergen i tamtejsze bogactwa naturalne przykuwają uwagę, dlatego rosyjskie działania należy śledzić z ostrożnością.
NRK , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE