ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Technologie zgazowania węgla wśród tematów rozmów polskiej delegacji w Japonii
25.02.2020r. 14:30

Technologie zgazowania węgla na potrzeby energetyczne są jednym z tematów rozmów polskiej delegacji gospodarczej w Japonii. Od kilku lat budowę instalacji zgazowania węgla na potrzeby produkcji energii w pobliżu podlubelskiej kopalni Bogdanka analizuje grupa energetyczna Enea.

Jak poinformował na portalu społecznościowym wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, we wtorek polska delegacja, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele instytutów współpracujących z górnictwem, odwiedziła firmę Osaki CoolGen Corporation, należącą do Chugoku Electric Power. Pracuje tam instalacja IGCC, czyli blok gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowaniem węgla.

"Wraz z przedstawicielami polskich instytutów naukowo-badawczych: Głównego Instytutu Górnictwa i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dyskutujemy i przyglądamy się zaawansowanym japońskim technologiom" - napisał we wtorek wiceminister Gawęda na Facebooku. W składzie delegacji są m.in. szefowie obu instytutów: prof. Stanisław Prusek i dr Aleksander Sobolewski.

W Japonii działa największy, 250-megawatowy blok energetyczny oparty na zgazowaniu węgla, a kolejne dwa bloki o łącznej mocy 540 megawatów są w budowie. Wiceminister Gawęda już kilka tygodni temu zapowiadał wizytę w Japonii pod kątem zapoznania się z technologiami zgazowania. Zastrzegł, że wybór technologii dla ewentualnej instalacji tego typu w Polsce nie jest przesądzony i jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie dokonany na zasadach rynkowych.

Według wcześniejszych informacji, emisja dwutlenku węgla z japońskiej elektrowni zasilanej gazem z węgla mieści się w normach proponowanego przez UE tzw. pakietu zimowego, czyli poniżej 550 g CO2 na jedną kilowatogodzinę wytworzonej energii. Podobna instalacja w Polsce byłaby innowacją na skalę europejską.
O rozmowach z Japończykami na temat zgazowania węgla mówił w połowie 2018 r. w Sejmie ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski. Oceniał, że potencjalny projekt Enei mógłby być pilotażem w ramach UE, choć zaznaczał, że przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest jeszcze przesądzona.

"Nie można jednoznacznie powiedzieć, że +nie+. Nie powiedzieliśmy na 100 procent +tak+, ale właśnie prowadzimy rozmowy z Japończykami - jeżeli oni zdecydują się na to, żeby w granicach 50 proc. uczestniczyć w ramach tego eksperymentu, to prawdopodobnie się na to zdecydujemy" - deklarował w lipcu 2018 r. Tchórzewski.

Analizowana przez Eneę budowa instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) jest jednym z kilku rozważanych w Polsce projektów zgazowania, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Inne projekty, analizowane wcześniej przez Grupę Azoty i Tauron oraz przez Polską Grupę Górniczą, dotyczyły ewentualnego zgazowania węgla w pierwszym etapie na potrzeby produkcji chemicznej - amoniaku i metanolu. Projekt PGG dotyczył ponadto możliwości zasilania instalacji - obok węgla - także odpadami.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Znowu 25.02.2020r. 22:49
Kolejna wycieczka panów od zgazowania węgla. Oprócz kolejnej grupy turystycznej nic nowego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE