ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Główny inspektor ochrony środowiska: wzmocnienie IOŚ krokiem w kierunku "policji ekologicznej"
27.02.2020r. 13:11

Ubiegłoroczne wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Ochrony Środowiska było krokiem w kierunku stworzenia "policji ekologicznej", zdolnej do skutecznej walki z przestępczością przeciwko środowisku - ocenia szef tej instytucji Paweł Ciećko.

Na początku ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, wprowadzająca szerokie zmiany w jej funkcjonowaniu.

"Dostaliśmy pieniądze i 600 etatów, de facto na walkę z przestępczością. 520 etatów to są inspektorzy, którzy w całej Polsce zasilili grono osób +wybierających gorące kasztany z ognia swoimi rękami+, czyli pracowników frontowych" - mówił w czwartek w Katowicach główny inspektor ochrony środowiska, uczestniczący w konferencji poświęconej prawnym i środowiskowym aspektom walki z zanieczyszczeniem powietrza.

Jednym z inicjatorów konferencji "Prawo do ochrony środowiska. Odetchnijmy pełną piersią" był Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który ocenił, że zwiększenie uprawnień oraz nakładów finansowych na Inspekcję Ochrony Środowiska należy do istotnych osiągnięć ostatnich lat.

"Natomiast cały czas możemy się zastanawiać, czy to jest wystarczająca nowelizacja, czy nie powinniśmy pójść jeszcze dalej - w kierunku tworzenia czegoś w rodzaju wyspecjalizowanej policji środowiskowej i większej koordynacji działań między inspekcją, prokuraturą, policją, ale także - w niektórych sytuacjach - nawet służbami specjalnymi, jeżeli mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które np. handlują chemikaliami" - powiedział Bodnar.

Paweł Ciećko zapewnił, że dzięki nowym kadrom i dofinansowaniu Inspekcja Ochrony Środowiska tworzy obecnie "policję ekologiczną". "Musi nam to zająć trochę czasu, bo młodych ludzi trzeba przeszkolić w działaniach operacyjnych (...). Bardzo mocno pomaga nam policja, Krajowa Administracja Skarbowa, dość mocno zmieniła się również mentalność prokuratorów (...), a sądy zaczynają podchodzić z większą surowością do tych, którzy szkodzą przyrodzie" - powiedział główny inspektor ochrony środowiska.
W ocenie szefa GIOŚ, dwa rządowe programy: "Czyste powietrze" i "Mój prąd" wyraźnie zaznaczają trend zmierzający w kierunku poprawy jakości powietrza. Symptomy polepszenia sytuacji widać np. w Małopolsce, która była prekursorem działań antysmogowych w Polsce.

"Małopolska zaczyna sobie bardzo dobrze radzić i wyznacza swoistego rodzaju kierunki. Pojawił się bardzo dobry trend, który pokazuje, że można walczyć o czyste powietrze, że w Polsce nie musi umierać 45 tys. ludzi tylko i wyłącznie z tego tytułu, że mamy brudne powietrze" - podkreślił Ciećko. Przytoczył rządowe deklaracje, zgodnie z którymi do końca marca mają być uproszczone procedury pozyskiwania środków z programu "Czyste powietrze", co powinno podnieść efektywność wykorzystania funduszy na ten cel.

Inspekcja Ochrony Środowiska - jak przypomniał jej szef - monitoruje stan powietrza i przeprowadza kontrole - nie kontroluje jednak palenisk domowych, ale podmioty korzystające ze środowiska, także małe i średnie firmy, warsztaty itp. Duży nacisk inspektorzy kładą na wykrywanie przypadków spalania odpadów.

Paweł Ciećko ocenił, że największy regres, czyli zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, w ostatnich latach odnotowało Zakopane. Jego zdaniem, wiąże się to m.in. z rozwojem geotermii na Podhalu. Dane potwierdzają, że wraz ze wzrostem wykorzystania źródeł geotermalnych jakość powietrza w tym regionie poprawia się, a przy tym rośnie ilość odbieranych odpadów - można domniemywać, że ten wzrost wynika z faktu, iż wcześniej w wielu przypadkach śmieci spalano w domowych piecach.

Inspekcja Ochrony Środowiska pracuje 24 godziny na dobę, a policja, organy administracji państwowej i instytucje publiczne nie mogą odmówić pomocy przy kontroli, gdy zajdzie taka potrzeba. Inspektorzy kontrolują podmioty korzystające ze środowiska na podstawie decyzji administracyjnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE