ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Amerykanie zapowiadają wsparcie finansowe projektów energetycznych mających zwiększyć bezpieczeństwo w Azji i Europie
27.02.2020r. 15:04

Sekretarz energii USA Dan Brouillette oraz Adam Boehler, prezes korporacji odpowiedzialnej za inwestycje amerykańskie za granicą, zapowiadają wsparcie finansowe projektów energetycznych mających zwiększyć bezpieczeństwo sojuszników w Azji i Europie. To szansa dla Polski rozważającej budowę atomu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Brouillette i Boehler piszą o powołaniu korporacji na czele której stanął ten drugi. Chodzi o International Development Finance Corporation (IDFC). To instytucja pozwalająca wykorzystać narzędzia finansowe służące realizacji amerykańskiej polityki zagranicznej. Autorzy tekstu w Financial Times prezentują ją jako alternatywę do finansowania z Chin i Rosji, które ciągnie za sobą zależność polityczną od tych krajów.

Przykładem działań USA tego rodzaju ma być stworzenie Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej oraz wsparcie inicjatywy Trójmorza kwotą miliarda dolarów. Nowa korporacja ma pozwolić na realizację kolejnych projektów energetycznych w Azji i Europie. - Narody dookoła świata, w tym nasi sojusznicy europejscy, mogą liczyć na USA jako partnera z dobrymi intencjami - zapewniają autorzy tekstu. Amerykanie chcą wesprzeć projekty zwiększające bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikację źródeł dostaw.
Inicjatywa opisana przez oficjeli na łamach Financial Times może pomóc Polsce. Rząd w Warszawie chce zbudować elektrownię jądrową do 2033 roku i nadal pracuje nad modelem finansowym. Jednym ze źródeł finansowania mogłaby się stać IDFC. Amerykanie zapewniają, że nowy mechanizm posłuży budowie stabilnych podstaw biznesowych określonych projektów. Doprowadzili w przeszłości do rozwoju sektora naftowego w Norwegii i jądrowego w Japonii.

26 lutego w Waszyngtonie odbyło się kolejne spotkanie pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z administracją USA. Wśród tematów pojawiła się współpraca jądrowa. - Będziemy mieli od sześciu do dziewięciu gigawatów w sektorze nuklearnym w roku 2040, 2045, ta decyzja jest za nami. Partnera do tego programu będziemy formalnie zapraszali i wybierali wkrótce - zapewnił Naimski. Zdradził też, że Polska jest "coraz bliżej rozwiązań praktycznych" na rzecz budowy polskiej elektrowni jądrowej - czytamy w BiznesAlert.pl.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE