ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największa na świecie aukcja na OZE zintegrowane z magazynami energii
27.02.2020r. 18:46

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, powołana w celu budowy indyjskiego potencjału odnawianych źródeł energii rządowa agencja Solar Energy Corporation of India (SECI) przeprowadziła największą na świecie aukcję, w której o kontrakty na sprzedaż energii mogli ubiegać się inwestorzy planujący budowę odnawialnych źródeł energii wraz z jednostkami magazynowania energii.

W przypadku zwycięskich projektów zakładających budowę elektrowni szczytowo-pompowych oraz elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, objętych rządowymi kontraktami na sprzedaż energii w ramach aukcji przeprowadzonej przez SECI, inwestorzy zaoferowali rekordowo niskie taryfy na zakup czystej energii elektrycznej, która ma być dostarczana w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Przetarg zorganizowano po to, aby zapewnić stabilne dostawy energii po stałych stawkach państwowym przedsiębiorstwom dystrybuującym energię elektryczną, które w przeciwnym razie byłyby uzależnione od wahań rynku spotowego.

Wygrane projekty mają zagwarantować możliwość magazynowania co najmniej 3 GWh energii.

W aukcji zgłoszono projekty łącznie na 1,62 GW mocy, a finalnie przyznano kontrakty w sumie na 1,2 GW mocy.

Inwestor Greenko zabezpieczył kontrakty na 900 MW mocy, na którą złożą się m.in. elektrownie szczytowo-pompowe, a Renew Power zabezpieczył umowy na 300 MW.

Greenko zaoferował najbardziej konkurencyjne ceny. Średnia ważona taryfa zaoferowana przez koncern wyniesie 0,056 dolara za kWh (ok. 0,22 zł/kWh), a taryfa za energię sprzedawaną w szczycie wynosi 0,085 dolara za kWh (ok. 0,34 zł/kWh).
Drugi ze zwycięskich inwestorów, ReNew Power, zabezpieczył kontrakty na sprzedaż energii z 300 MW mocy ze średnią ważoną taryfą w wysokości 0,06 dolara/kWh i szczytową 0,096 dolara/kWh. Taryfy będą obowiązywać przez 25 lat.

SECI zakontraktowało energię, której dostarczanie ma być gwarantowane przez sześć godzin dziennie w czasie największego zapotrzebowania, między godz. 5.30-9.30 i 17.30 a 12.30 następnego dnia.

W tym roku Indie mogą przekroczyć poziom 100 GW łącznej zainstalowanej mocy w energetyce odnawialnej.

Tymczasem cel wyznaczony przez indyjski rząd na rok 2022 to budowa potencjału odnawialnych źródeł energii na poziomie 175 GW.

Na koniec grudnia 2019 r. indyjski potencjał OZE sięgał 86 GW, z czego udział energetyki wiatrowej wynosił około 44 proc., a energetyki słonecznej 39 proc.

W ubiegłym roku w Indiach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 8,5 GW, z czego około 1 GW stanowiły instalacje dachowe. Natomiast moc farm wiatrowych w 2019 r. wzrosła o około 2,4 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: cyborg 27.02.2020r. 19:13
Wysoce racjonalne podejście. W Polsce także aukcje powinny być rozpisywane na oze zintegrowane z magazynami energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 28.02.2020r. 11:15
Niejasny opis tych godzin odpowiedzialności. Obciążenie obowiązkiem magazynów słuszne. Gdzieś tu jest ściema, nawet... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE