ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN chce tłoczyć ropę ze swej bazy pod Płockiem do bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią
27.02.2020r. 19:51

PERN chce przystosować rurociągi odcinka wschodniego magistrali "Przyjaźń" do tłoczenia ropy naftowej z bazy pod Płockiem do bazy w Adamowie przy granicy z Białorusią, czyli rewersyjnie, w alternatywnym kierunku niż obecnie. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie. Oferty można składać do 12 marca.

Liczący ok. 250 km Odcinek Wschodni rurociągu "Przyjaźń", którym zarządza PERN, przeznaczony jest obecnie do transportu ropy naftowej z Rosji, która dociera do Polski tranzytem przez Białoruś - surowiec trafia najpierw do bazy surowcowej w Adamowie skąd tłoczony jest do bazy surowcowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem.

Planowana inwestycja, jak podał PERN w opublikowanym w czwartek ogłoszeniu, polegać ma na stworzeniu możliwości tłoczenia ropy naftowej z bazy pod Płockiem do Adamowa na poziomie 15,8 mln ton rocznie. Spółka wyjaśniła, że przedsięwzięcie obejmować ma m.in. budowę rurociągów podziemnych w obu jej bazach, czyli w Miszewku Strzałkowskim oraz w Adamowie, a także na terenie stacji znajdujących się na trasie magistrali w miejscowościach Zawady i Orzechowo.

PERN podkreślił, że realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi przesył ropy naftowej przy bezpośrednim tłoczeniu surowca III nitką rurociągu Odcinka Wschodniego z pominięciem układu technologicznego pompowni II nitki magistrali w Orzechowie i Zawadach. Zaznaczył przy tym, że istniejące tam układy technologiczne - rozdzielenie II i III nitki - nie umożliwiają przesyłu ropy naftowej w kierunku wschodnim, czyli z bazy surowcowej pod Płockiem do Adamowa.

PERN zakończył budowę trzeciej nitki Odcinka Wschodniego w 2016 r. Spółka informowała wówczas, że dzięki inwestycji przepustowość tej magistrali wzrosła do ok. 55 mln ton w ciągu roku.

W 2017 r. prezes PERN Igor Wasilewski mówił PAP, że spółka podjęła decyzję o przygotowaniu analizy i projektu technicznego tłoczenia rewersyjnego surowca, czyli transportu ropy w odwrotnym kierunku, z bazy w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem do bazy w Adamowie. "Rewers na Odcinku Wschodnim chcemy przygotować etapami, część do 2020 r., a część do 2022 r. Założenie jest takie, by przepustowość rewersu wynosiła 15 mln ton w pierwszym etapie, a w drugim ok. 22 mln ton w ciągu roku. To są nasze przybliżone szacunki" - powiedział wówczas prezes PERN.
Wasilewski, odnosząc się do przesłanek, które zdecydowały o podjęciu projektu rewersyjnego wykorzystania Odcinka Wschodniego, argumentował wtedy m.in., że przy zmieniającej się sytuacji międzynarodowej w zakresie nowych kierunków dostaw ropy naftowej, także Białoruś poszukuje możliwości dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w ten surowiec.

Do bazy PERN w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem, oprócz rosyjskiej ropy dostarczanej tranzytem przez Białoruś, tłoczony jest również surowiec poprzez rewersyjny Odcinek Pomorski magistrali spółki, która biegnie na długości ok. 240 km z bazy w Gdańsku - tam z kolei trafia ropa dostarczana do Polski drogą morską. PERN przygotowuje się obecnie do budowy II nitki rurociągu Odcinka Pomorskiego, także rewersyjnej.

Według PERN obecna przepustowość Odcinka Pomorskiego na trasie Gdańsk-Płock to ok. 30 mln ton ropy rocznie, a w przeciwnym kierunku - ok. 27 mln ton na rok. Spółka szacowała wcześniej, że parametry techniczne II nitki tego rurociągu pozwolą m.in. na przesył na trasie Płock-Gdańsk blisko 25 mln ton surowca rocznie.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Z końcem 2019 r. spółka zapowiedziała, że łączny plan jej inwestycji i remontów w 2020 r. zatwierdzony tam przez Walne Zgromadzenie wyniesie ponad 1 mld zł, natomiast zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018-22 to ok. 3,1 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE