ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Tauron uruchomił kanał edukacyjny o elektryczności
24.03.2020r. 09:20

Wystartował nowy edukacyjny kanał Taurona. Na youtube.com/TauronTV można znaleźć filmy dla dzieci i młodzieży m.in. o tym jak powstaje prąd i jak bezpiecznie się z nim obchodzić, a także... jak wytworzyć piorun w laboratorium. Kanał może być pomocny we wspólnym spędzaniu czasu w domu z dziećmi oraz wspierać nauczycieli w przeprowadzaniu zdalnych lekcji w trakcie zawieszenia stacjonarnych zajęć lekcyjnych w szkołach.

Pierwsze trzy filmy, które można zobaczyć na kanale to: "Skąd się bierze prąd?", dedykowany dzieciom z klas 1-3, "Przewodzi, nie przewodzi?" dla klas 7-8 oraz "Co to jest prąd?" - przeznaczony dla klas 4-6.

- Grupa Tauron w ten sposób chce pomóc uczniom i nauczycielom w edukacji prowadzonej w sieci w tym czasie, kiedy szkoły są nieczynne a lekcje prowadzone przez internet - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Energetyczna edukacja trafia bezpośrednio do dzieci i ich opiekunów w domach poprzez kanał na You Tube. W tym trudnym dla wszystkim czasie, szczególnie zachęcamy do wykorzystania naszego kanału w edukacji domowej i do rodzinnego eksperymentowania - wyjaśnia Grzegorczyk.

Fizyka w internecie

"Skąd się bierze prąd" to energetyczny elementarz. Film w przystępny sposób pokazuje, jak powstaje energia elektryczna, a także drogę jej przesyłana siecią energetyczną z elektrowni do domów i szkół. Tłumaczy podstawowe pojęcia i przestrzega przed zabawą w pobliżu urządzeń energetycznych.

"Przewodzi, nie przewodzi" to film dedykowany starszym dzieciom, nawiązujący do zjawisk fizycznych, znanych im ze szkoły. Film daje wskazówki, jak w prosty sposób sprawdzić, czy materiał jest przewodnikiem czy izolatorem. Przykładowo, pokazuje uczniom, do której grupy należy kamień lub piasek i czy ich wilgotność ma znaczenie przy przewodzeniu prądu. Przedstawia proste i ciekawe doświadczenia, a wnioski z nich płynące dotyczą bezpiecznego korzystania z elektryczności.

Kolejny film mówi o tym, jak zbudowane są atomy i czym jest ładunek elektryczny. Te informacje pozwalają wytłumaczyć, jakim zjawiskiem fizycznym jest prąd elektryczny. Uczniowie zobaczą także, jak można wytworzyć piorun w laboratorium.

Rodzinne eksperymentowanie

Na kanale znajdują się również filmy z udziałem pracowników Taurona podpowiadające, jak w gronie rodzinnym spędzać czas w sposób ciekawy i pożyteczny. Wjrodzinnej serii edukacyjnej występuje Piotr Niewęgłowski, pracownik Tauron Dystrybucja z 40-letnim stażem, który ze swoimi wnukami, Dorotką i Marcinem, prezentuje proste zabawy ilustrujące dwa zjawiska fizyczne. "Magiczna puszka" przybliża dzieciom zjawisko elektryzowania przez tarcie i przez indukcję, a "Magnetyczny tor przeszkód" tłumaczy, czym jest i jak działa magnes.

- Filmy do tej pory były częścią naszej platformy e-learningowej "Bezpieczniki Taurona", z której korzystali głównie nauczyciele podczas lekcji w szkole. Zainteresowanie tą formą edukacji było bardzo duże, bo na platformie mamy zarejestrowanych ok. 1700 nauczycieli i prawie 250 szkół z całej Polski - mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja. - Materiały te już wcześniej zostały bardzo dobre ocenione przez nauczycieli - otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów zwrotnych, świadczących o tym, że dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądają te produkcje i później potrafią wytłumaczyć zjawiska w nich prezentowane - dodaje Groń.

Wspólne rodzinne eksperymentowanie pokazuje, że przy pomocy zwykłych domowych gadżetów można rozbudzić w dzieciach ciekawość do odkrywania nowych zjawisk i nauki. Filmy są krótkie, trwają niewiele ponad 2 minuty. Dla dorosłych, którzy będą przeprowadzać ćwiczenia fizyczne razem z dziećmi, na końcu każdego filmu przygotowana jest plansza z objaśnieniem zjawiska.

W ramach prowadzonej od kilku lat akcji "Bezpieczniki Taurona" działa platforma edukacyjna, na której nauczyciele znajdą wiele materiałów dotyczących energii elektrycznej i innych zjawisk fizycznych, a także m.in. gotowe scenariusze lekcji: http://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE