ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samochody elektryczne nie zwiększają emisji dwutlenku węgla
24.03.2020r. 17:34

Wbrew rozpowszechnionym obawom, zastąpienie samochodów spalinowych elektrycznymi nie zwiększa emisji dwutlenku węgla - informuje pismo "Nature Sustainability".

W mediach często pojawiały się wątpliwości co do tego, czy po uwzględnieniu emisji związanych z ich wytworzeniem oraz produkcją energii elektrycznej samochody elektryczne rzeczywiście są "bardziej ekologiczne".

Jak jednak wykazali naukowcy z uniwersytetów w Exeter i Cambridge (Wielka Brytania) oraz Nijmegen (Holandia), w 95 proc. krajów świata jazda samochodem elektrycznym jest lepsza dla klimatu niż w przypadku pojazdu napędzanego benzyną (co nie zmienia ustalonego podczas innych badań zalecenia, że aby osiągnąć cele klimatyczne, należy ograniczyć jazdę samochodem).

Wyjątkami okazały się kraje takie jak Polska i Indie, gdzie wytwarzanie energii elektrycznej wciąż opiera się głównie na węglu.

Natomiast w krajach, gdzie większość energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii i energii jądrowej - na przykład w Szwecji i Francji - średnia emisja z całego okresu eksploatacji samochodów elektrycznych jest do 70 proc. niższa niż dla samochodów benzynowych. W Wielkiej Brytanii to o około 30 proc. mniej.

Naukowcy przyjrzeli się prognozowanej emisji dwutlenku węgla generowanej średnio przez cały okres eksploatacji samochodu, w tym podczas jego produkcji, podczas jazdy i złomowania, dla wszystkich samochodów konwencjonalnych i elektrycznych sprzedawanych w 59 regionach na całym świecie w 2015 roku.
Autorzy przewidują, że w roku 2050 co drugi samochód na ulicach świata może być elektryczny. Taka zmiana zmniejszyłaby roczną globalną emisję CO2 nawet o 1,5 gigatony rocznie, co odpowiada obecnej całkowitej emisji CO2 w Rosji.

Zmiana ta nie odbędzie się jednak bezproblemowo i nie przyniesie rozwiązania wszystkich problemów. Wymiana samochodów na elektryczne wymaga czasu i wysiłku, będzie też obciążała proces wytwarzania i dostarczania czystej energii. Trzeba przy tym pamiętać, że ścieranie opon i hamulców samochodów elektrycznych nadal będzie zanieczyszczać miasta.

"Elektryfikacja jest konieczna, ale niewystarczająca. Jeśli chcemy osiągnąć nasze cele klimatyczne, konieczna jest redukcja popytu na podróże o co najmniej 20 proc., a także odejście od samochodu - powiedział BBC prof. Greg Marsden z Leeds University. - Oznacza to naprawdę poważną zmianę społeczną. Dlatego jest to sytuacja wyjątkowa, a nie niedogodność klimatyczna".

Oprócz samochodów autorzy badania przyjrzeli się również elektrycznym pompom ciepła dla gospodarstw domowych. Także w ich przypadku emisja CO2 jest mniejsza niż w przypadku korzystania z paliw kopalnych w 95 proc. krajów świata.

Po uwzględnieniu nie tylko emisji gazów cieplarnianych podczas korzystania z samochodów i systemów grzewczych, ale także w łańcuchu produkcyjnym i przetwarzaniu odpadów okazało się, że w 53 z 59 regionów świata - w tym w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach - samochody elektryczne i pompy ciepła już są mniej emisyjne niż alternatywy wykorzystujące paliwa kopalne.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: tomasz 24.03.2020r. 19:58
Zapomnieli podać, że samochody elektryczne nie zmniejszają też emisji dwutlenku węgla w miastach.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 25-03-2020r. 12:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Cyfral 25.03.2020r. 10:27
Jak w przypadku każdej publikacji naukowej, najważniejsze przy jej czytaniu jest wiedza, kto zlecił i kto zapłacił za... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-03-2020r. 11:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE