ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Birol: Kryzys COVID-19 pokazuje istotną rolę energii elektrycznej i stabilność energetyki jądrowej
26.03.2020r. 09:38

Ogromne zakłócenia wywołane kryzysem związanym z wybuchem epidemii koronawirusa pokazały, jak bardzo nowoczesne społeczeństwa polegają na energii elektrycznej. Stabilna produkcja, taka jak ta generowana przez energetykę jądrową, jest kluczowa w zapewnieniu dostaw energii, powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol.

W komentarzu opublikowanym na LinkedIn Birol powiedział: "Kryzys spowodowany przez koronawirusa przypomina nam o nieodzownej roli energii elektrycznej w naszym życiu oraz o tym, jak rola ta ma się rozwijać i ewoluować w nadchodzących latach i dziesięcioleciach".

Niezawodne dostawy energii elektrycznej są kluczowe dla telepracy, elektronicznego handlu, obsługi respiratorów i innego sprzętu medycznego, a także wszystkich innych jej zastosowań, powiedział dodając, że setki milionów ludzi żyjących bez dostępu do elektryczności są znacznie bardziej narażone na choroby i inne zagrożenia.

"Chociaż pojawiają się nowe formy krótkoterminowej elastyczności, takie jak akumulatorowe magazynowanie, większość systemów elektrycznych opiera się na elektrowniach na gaz ziemny - które mogą szybko zwiększać lub zmniejszać wytwarzanie energii elektrycznej - aby zapewnić elastyczność, co potwierdza kluczową rolę gazu w przejściu na czystą energię - powiedział Birol.

"Obecnie większość elektrowni gazowych przynosi straty, jeśli są one używane od czasu do czasu, aby pomóc systemowi dostosować się do zmian popytu. Niższe poziomy zapotrzebowania na energię elektryczną podczas obecnego kryzysu zwiększają tę presję. Energia wodna, często zapominany koń roboczy wytwarzania energii elektrycznej pozostaje istotnym źródłem elastyczności.
"Stabilne moce generacyjne z energetyki jądrowej w krajach, które zdecydowały się na jej utrzymanie są kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Decydenci muszą tak projektować rynki energetyczne, aby wynagradzać różne źródła generacyjne za ich wkład w bezpieczeństwo energetyczne".

W większości gospodarek, które podjęły zdecydowane środki ograniczające w związku z koronawirusem - i o których MAE ma dostępne dane - zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło o około 15%, głównie w wyniku wstrzymania działalności przez fabryki i firmy. Jeśli zapotrzebowanie na prąd szybko spada, a warunki pogodowe pozostają takie same, udział odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr i słońce, może wzrosnąć powyżej normalnego poziomu.

"Przy słabszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną moc produkcyjna jest duża. Jednak operatorzy systemów elektroenergetycznych muszą stale równoważyć popyt i podaż w czasie rzeczywistym. Ludzie zwykle myślą o przerwach w dostawie energii, gdy popyt jest większy niż podaż. Ale w rzeczywistości niektóre z najbardziej spektakularnych w ostatnim czasie przerw w dostawach energii elektrycznej miały miejsce w okresach niskiego popytu "- powiedział Birol.

"Gdy energia elektryczna z wiatru i słońca zaspokaja większość zapotrzebowania, systemy muszą zachować elastyczność, aby móc szybko zwiększać inne źródła wytwarzania, gdy zmienia się struktura dostaw, na przykład gdy zachodzi słońce. Bardzo duży udział wiatru i słońca w danym momencie również utrudnia utrzymanie stabilności sieci ".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kuba 26.03.2020r. 10:30
w chwili prawdy liczy sie niezawodność 24h/7dni w tyg./365 dni wroku
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE