ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Giganci naftowi tną tegoroczne wydatki inwestycyjne
26.03.2020r. 11:45

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po odbiciu notowań ropy naftowej na początku tygodnia, notowania tego surowca delikatnie osuwają się w dół. Mimo że rynek ropy jest już mocno wyprzedany, a potencjał do dalszych zniżek cen już praktycznie się wyczerpał, to nadal strona popytowa nie ma siły na doprowadzenie do dynamicznych i trwałych zwyżek cen tego surowca.

Nad globalnym rynkiem ropy naftowej rozpościera się wizja wojny cenowej pomiędzy producentami "czarnego złota". Zapowiadały ją m.in. Arabia Saudyjska oraz Rosja, które po fiasku rozmów OPEC+, dotyczących potencjalnego przedłużenia porozumienia naftowego, od kwietnia nie będą miały żadnych oficjalnych limitów produkcji ropy.

(1200x799)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Perspektywa zwiększania produkcji ropy naftowej przy jednoczesnym osłabieniu popytu na ropę, wynikającemu z problemów globalnej gospodarki powiązanych z pandemią koronawirusa, to recepta na utrzymywanie się niskich cen ropy naftowej jeszcze przez dłuższy czas. Z tej przyczyny, kolejne firmy z branży naftowej zapowiadają cięcie wydatków inwestycyjnych w bieżącym roku.

Konkretne liczby na razie podało pięć naftowych gigantów: Chevron, Saudi Aramco, Total, Equinor i Royal Dutch Shell. Cięcia wydatków kapitałowych w tych firmach w bieżącym roku mają wynieść łącznie 19 mld USD, co oznacza spadek o 18 proc. w porównaniu do początkowych tegorocznych planów, zakładających wydatki rzędu 109 mld USD.

W długoterminowej perspektywie, ograniczenie capex przez firmy naftowe będzie działało jako mechanizm regulujący dla cen ropy naftowej. Powiązany z tym spadek produkcji będzie bowiem wspierał stronę popytową na tym rynku. Niemniej, nie zmienia to faktu, że ten proces będzie rozciągnięty w czasie.

(1200x800)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE