ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Testy na utratę wartości aktywów i oraz odpis aktualizacyjny obniżą wynik ZE PAK
26.03.2020r. 14:18

Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych oraz odpis aktualizujący pomniejszą skonsolidowany wynik netto ZE PAK, nie wpłyną natomiast na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA - podała spółka w komunikacie.

Jak informuje spółka w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK wskazują na utratę wartości w wysokości 615 mln zł.

Ponadto, w związku z dezaktualizacją dokumentacji projektowej oraz utratą ważności decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę dotyczącej projektu budowy bloku gazowo-parowego w elektrowni Konin spółka podjęła decyzję o utworzeniu odpisu aktualizującego w wysokości 16 mln zł.

Razem wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK oraz odpis aktualizujący przełożą się na zmniejszenie skonsolidowanego wyniku finansowego netto o kwotę 540 mln zł. Nie wpłynie to jednak na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania spółki ZE PAK wynik testu na utratę wartości aktywów oraz odpis aktualizujący na projekcie gazowo-parowym spowoduje łącznie obniżenie wyniku finansowego netto o 125 mln zł. Podobnie jak w przypadku sprawozdania skonsolidowanego obie pozycje nie wpłyną na wartość jednostkowego wyniku EBITDA ZE PAK SA.

ZE PAK zaznacza, że opisane operacje mają charakter niepieniężny, księgowy i nie wpływają na sytuację płynnościową spółki i Grupy.
Jak podaje ZE PAK, przewidywany szacunkowy skonsolidowany wynik Grupy na poziomie EBITDA za 2019 rok wyniesie 393 mln zł. W wyniku odpisów przewidywana szacunkowa skonsolidowana strata netto za 2019 rok wyniesie 446 mln zł. Natomiast bez uwzględnienia zdarzeń o jednorazowym charakterze Grupa ZE PAK SA zakończyłaby 2019 rok zyskiem netto w wysokości 94 mln zł.

Przewidywany szacunkowy jednostkowy wynik ZE PAK na poziomie EBITDA za 2019 rok wyniesie 122 mln zł. Przewidywana szacunkowa strata netto ZE PAK SA za 2019 rok wyniesie 46 mln zł. Natomiast bez uwzględnienia wskazanych zdarzeń o jednorazowym charakterze ZE PAK SA zakończyłby 2019 rok zyskiem netto w wysokości 79 mln zł.

Spółka zaznacza również, że odpisy z tytułu utraty wartości aktywów dotyczą działalności "węglowej" a same testy nie obejmowały projektów, które Grupa zamierza realizować w obszarze odnawialnych źródeł energii.

ZE PAK zastrzega, że sprawozdanie skonsolidowane i jednostkowe jest w trakcie weryfikacji przez biegłego rewidenta, dlatego podane kwoty mogą ulec zmianie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE