ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Min. Klimatu chce wydłużyć terminy w systemie aukcyjnym
27.03.2020r. 05:09

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ostatnich dniach przedstawiciele krajowego sektora energetyki odnawialnej wskazywali na potrzebę wydłużenia terminów na uruchomienie produkcji energii z instalacji realizowanych w systemie aukcyjnym. Do propozycji wysuwanych przez branżę OZE pozytywnie odnosi się Ministerstwo Klimatu. Resort odpowiedział także na pytanie dotyczące możliwości przeprowadzenia aukcji zaplanowanych na ten rok.

Obecnie inwestorzy z powodu epidemii koronawirusa mogą mieć problem ze sfinalizowaniem swoich projektów z powodu opóźnień w dostawach urządzeń czy przedłużających się procedur administracyjnych.

Tymczasem brak uruchomienia sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w terminie 24 miesięcy od wygranej aukcji (fotowoltaika) lub 33 miesięcy (energetyka wiatrowa) może oznaczać kary skutkujące kilkuletnim wykluczeniem z systemu aukcyjnego czy utratą wniesionej kaucji.

Stąd propozycje branży OZE, aby terminy w systemie aukcyjnym wydłużyć. Zapytaliśmy, jak do postulatów zgłaszanych przez sektor OZE odnosi się Ministerstwo Klimatu.

W uzyskanej dzisiaj odpowiedzi resort klimatu zapewnia, że na bieżąco analizuje sytuację inwestorów realizujących przedsięwzięcia związane z budową nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym tych, którzy realizują swoje inwestycje w oparciu o system aukcyjny.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami szerokorozumianej branży OZE i wspólnie dyskutujemy nad możliwościami rozwiązania pojawiających się problemów wynikających z obecnego zagrożenia epidemicznego. Na tej podstawie przygotowaliśmy propozycję najbardziej kluczowych na ten moment rozwiązań. Powyższe nie oznacza jednak, że zakończyliśmy proces konsultacji w tym obszarze. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że skala potrzebnych działań może być dużo większa, dlatego też jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które będziemy systematycznie wprowadzać w kolejnych tygodniach - czytamy w odpowiedzi przysłanej przez Wydział Komunikacji Medialnej Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu.
Resort klimatu odpowiada, że wydłużenie terminów w systemie aukcyjnym to "jeden z kluczowych elementów do wprowadzenia w pierwszej kolejności". - Jest to także kwestia podnoszona przez większość sektora OZE. Nasze propozycje wychodzą naprzeciw zgłaszanym oczekiwaniom - odpowiada Ministerstwo na pytanie Gramwzielone.pl, nie precyzuje jednak proponowanych rozwiązań w tym zakresie.

Zapytaliśmy ponadto Ministerstwo Klimatu o to, jak obecna sytuacja może wpłynąć na terminy aukcji zaplanowanych na ten rok?

Wcześniej przedstawiciele rządu sygnalizowali przeprowadzenie w tym roku aukcji w dwóch terminach. Teraz jednak nie jest to pewne.

- Obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna, co oznacza, iż na chwilę obecną trudno jest mówić o konkretnych terminach. Jeszcze do niedawna resort klimatu był przekonany, że uda się po raz pierwszy przeprowadzić po dwie aukcje w wybranych koszykach w jednym roku (w połowie i pod koniec roku). Aktualnie powinniśmy się wstrzymać z wszelkimi deklaracjami w tej sprawie i poczekać na rozwój wydarzeń. Niewątpliwie najważniejszy w tym zakresie będzie głos sektora OZE, bo to od gotowości przedsiębiorców zależeć będzie powodzenie aukcji - czytamy w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE