ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nadchodzi rekordowa nadpodaż na rynku ropy
27.03.2020r. 07:53

S&P sugeruje, że ropa może potanieć nawet do 10 dolarów za baryłkę przez koronawirusa - czytamy w BiznesAlert.pl.

Póki co producenci ropy z całego świata składują ropę w dostępnych magazynach. Rystad Energy szacuje, że zapasy globalne sięgają już 7,2 mln baryłek, w tym 1,3-1,4 mln na tankowcach. Według ośrodka zapełnianie dostępnych mocy magazynowych mogłoby zająć jeszcze dziewięć miesięcy, ale zajmie mniej, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu. Część ekspertów podkreśla, że moce te nie mogą zostać wykorzystane w 100, ale około 85 procentach.

Tymczasem według Rystad Energy zapotrzebowanie na ropę może spaść w kwietniu o 16 mln baryłek rok do roku, czyli o 16 procent. Zapotrzebowanie na ropę z nowych projektów może spaść o 4,9 mln baryłek dziennie rok do roku z 99,9 mln w 2019 roku do 95 mln baryłek w 2020 roku. Wcześniej Rystad wróżył spadek o 2,8 mln baryłek, czyli podwoił jego prognozowany wolumen. W drugim kwartale 2020 roku podaż ma przewyższać zapotrzebowanie na ropę o 15 mln baryłek dziennie. Powodem mają być środki bezpieczeństwa wprowadzone przez pandemię koronawirusa, wśród których wymieniony został szczególnie stan wyjątkowy w Indiach, będących istotnym importerem ropy.
Pierwszego kwietnia kończy się porozumienie naftowe OPEC+. Departament Stanu USA zaapelował do Arabii Saudyjskiej o działania na rzecz ustabilizowania rynku. Póki co Saudyjczycy walczą o kurczące się udziały rynkowe, ale mogą zmienić zdanie, bo już teraz mają problem ze znalezieniem klientów. Obecni klienci Arabii w Europie Zachodniej zmniejszają zamówienia lub opóźniają odbiór dostaw. Wśród nich Reuters wymienia także polskie rafinerie. Jedno ze źródeł agencji przekonuje, że firmy naftowe mogą ograniczyć zamówienia ropy saudyjskiej o nawet jedną czwartą.

- Obserwujemy sytuację na rynku i będziemy podejmować decyzje w zależności od dynamiki na rynku ropy. Jesteśmy jeszcze przed analizą sytuacji w kwietniu i maju tego roku - informuje cytowany przez BiznesAlert.pl PKN Orlen w komentarzu dla Reutersa. Lotos odmówił komentarza.
Rystad Energy/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: TRADER 27.03.2020r. 10:34
"Rystad Energy szacuje, że zapasy globalne sięgają już 7,2 mln baryłek, w tym 1,3-1,4 mln na tankowcach" kto takie brednie wypisuje? albo to: "zapotrzebowanie na ropę może spaść w kwietniu o 16 mln baryłek" czyli 0,5 miliona dziennie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE