ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska apeluje do KE o zabezpieczenie inwestycji w elektroenergetykę
27.03.2020r. 13:03

Minister klimatu Michał Kurtyka napisał list do unijnych komisarzy, w tym wiceszefa KE Fransa Timmermansa, w którym apeluje o wprowadzenie instrumentów zabezpieczenia inwestycji w sektorze energetycznym przed negatywnymi konsekwencjami wybuchu pandemii koronawirusa.

W liście, który widziała PAP, Kurtyka podkreśla, że pandemia SARS-CoV-2 ma coraz większy wpływ na gospodarkę światową i europejską.

"Niestety w ciągu ostatnich kilku dni inwestorzy sygnalizowali nam ewentualne opóźnienia projektów energetycznych o kluczowym znaczeniu dla transformacji polskiego systemu energetycznego. Światowy sektor energii odnawialnej jest wysoce zależny od importu z Chin, które pierwsze doświadczyły epidemii. Opóźniło to dostawy do Europy i wpłynie na zakłady produkcyjne w nadchodzących miesiącach" - zauważył minister.

Jak skonstatował, kryzys ma wpływ zarówno na energetykę słoneczną, jak i wiatrową, ale biorąc pod uwagę znaczenie chińskiej gospodarki w globalnym łańcuchu dostaw, nie można wykluczyć negatywnego wpływu na inne kluczowe technologie energetyczne.

"Może to wpływać na bieżące inwestycje o kluczowym znaczeniu dla integracji europejskiego rynku energii i dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Ponieważ Europa znajduje się obecnie w centrum pandemii, sytuacja najprawdopodobniej pogorszy się w ciągu najbliższych miesięcy i wpłynie również na inne sektory bezpośrednio wspierające inwestycje w energię, takie jak produkcja, transport, budownictwo, a także sektor finansowy" - oświadczył.

Kurtyka, w celu złagodzenia negatywnego wpływu obecnej sytuacji na sektor, zaproponował rozważanie wprowadzenia "mechanizmu ad hoc w celu zabezpieczenia bieżących inwestycji w sektorze energetycznym przed negatywnymi konsekwencjami wybuchu SARS-CoV-2".
Minister postuluje dodatkowe środki ochronne i bodźce do rozwoju europejskiego łańcucha dostaw, zapewniającego odpowiednie elementy dla projektów niezbędnych do przekształcenia europejskiego sektora energii.

Chce również, aby KE rozważyła instrumenty wsparcia integracji odnawialnych źródeł energii i poprawiające integrację europejskiego systemu energetycznego, takie jak magazynowanie energii.

Jego zdaniem środki te nie powinny prowadzić do wzrostu kosztów funkcjonowania unijnych systemów energetycznych; natomiast powinny pozwolić uniknąć zwiększania regionalnych dysproporcji i nierówności oraz umożliwiać sprawiedliwą transformację dla wszystkich.

W opinii Kurtyki, spowolnienie gospodarcze może negatywnie wpłynąć na cele wyznaczone na nadchodzące dziesięciolecie, w szczególności cele pośrednie ustalone na 2022 i 2025 r.

"Dotyczy to nie tylko naszego celu dotyczącego odnawialnych źródeł energii, ale także innych celów zapisanych w polityce klimatycznej i energetycznej UE. Naszym celem powinno być zbudowanie silnego europejskiego przemysłu bezemisyjnego, który w dłuższej perspektywie pomoże zdywersyfikować nasz import, poprawiając w ten sposób nasze bezpieczeństwo dostaw. Dlatego też nasze wysiłki powinny być ukierunkowane na zmniejszenie ryzyka napotkania podobnych sytuacji w przyszłości i wzmocnienie odporności naszych gospodarek i łańcuchów dostaw" - oznajmił polski minister klimatu.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 27.03.2020r. 14:42
A może poprosić o maski i kombinezony dla lekarzy a nie pieniądze dla właścicieli wiatraków i paneli.
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 28-03-2020r. 13:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zachariasz 27.03.2020r. 15:50
"Mechanizm ad hoc" stosowany jest w Polsce od ponad 4 lat! To o co chodzi Ministrowi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE