ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koronawirus oraz wojna cenowa na rynku ropy mogą wpłynąć na wydobycie ropy i gazu w 2020 roku
27.03.2020r. 14:10

BiznesAlert.pl zapytał PGNiG, PKN Orlen oraz Lotos o ich przygotowania na wojnę cenową na rynku ropy i te związane z koronawirusem.

Spadek cen węglowodorów ma negatywny wpływ na rentowność poszukiwania i wydobycia koncernów naftowych. Ze strategii Orlen Upstream na lata 2019-2022 wynika, że poziom nakładów inwestycyjnych jest już dopasowany do aktualnej sytuacji makroekonomicznej. - Rozpoczęte prace poszukiwawcze w Polsce są kontynuowane, a nowe zadania inwestycyjne każdorazowo i standardowo podlegają m.in. ocenie ekonomicznej, która uwzględnia wycenę projektów w oparciu o najbardziej aktualną sytuację makroekonomiczną oraz prognozowane ceny węglowodorów - podkreśla Orlen w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl.

Obecne projekty Orlen Upstream w Polsce to poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja złóż, przede wszystkim gazu ziemnego. - Biorąc jednak pod uwagę wahania zyskowności projektów wyczerpujących złoża ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie oraz globalny charakter obu surowców, ceny ropy naftowej mogą znaleźć odzwierciedlenie w cenach gazu na rynku krajowym, które z kolei mają bezpośredni wpływ na komercyjność projektów upstream w Polsce - podkreśla spółka.

Kanadyjska spółka-córka tego koncernu, Orlen Upstream Canada, także monitoruje zmiany na rynku. - Wielkość wydobycia będzie zależała głównie od dalszego rozwoju sytuacji na rynkach naftowych i dostępnością środków inwestycyjnych. Założenia na 2020 rok przewidują koncentrację na głównych aktywach firmy, zlokalizowanych w obszarach Kakwa i Ferrier, na których zostało zaplanowane wiercenie i szczelinowanie nowych otworów horyzontalnych oraz rozbudowa infrastruktury - podkreśla Orlen. Na początku tego roku zostały wykonane cztery odwierty, które spowodowały wzrost wydobycia. - Ze względu na ostatnie głębokie zmiany na globalnych rynkach ropy i gazu, obecnie prowadzone są analizy sytuacji, aby ustalić ewentualne korekty dalszych planów inwestycyjnych - czytamy w odpowiedzi.

Orlen tłumaczy, że zmiany są wywołane m.in. znacznym spadkiem popytu ze względu na wpływ epidemii koronawirusa oraz fiaskiem rozmów o przedłużeniu porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy. Zdaniem koncernu te czynniki mogą mieć wpływ na wielkość wydobycia w tym roku.

Mimo to Orlen jest spokojny o aktywa kanadyjskie. - Orlen Upstream Canada dysponuje aktywami w Kanadzie, które są jednymi z najbardziej odpornych na niekorzystne zmiany cen. W renomowanym rankingu Scotiabank Playbook opublikowanym pod koniec 2019 roku, obszar Kakwa został uznany za najlepszy basen naftowy w Kanadzie i drugi w Ameryce Północnej pod kątem wskaźnika PIR (profit to investment ratio - red.) - podkreśla Orlen. Zapewnia, że zdecydowana większość wydobycia z posiadanych odwiertów jest nadal opłacalna i nie przewiduje wstrzymywania wydobycia w głównych obszarach działalności. - Opłacalność wydobycia zależy od wielu czynników, m.in. cen poszczególnych strumieni węglowodorów produkowanych z danego otworu, ale też kosztów operacyjnych stałych i zmiennych. Dlatego też kalkulacja opłacalności wydobycia jest prowadzona osobno dla każdego obszaru i jej poziom jest różny - wyjaśnia spółka.
Grupa Lotos podkreśla, że zmienność cen ropy naftowej to jedno z podstawowych ryzyk branży wydobywczej. - Jesteśmy w stanie zarządzać i wkalkulować je przy liczeniu rentowności działalności dzięki odpowiednim narzędziom optymalizującym - zapewnia. Według Lotosu odpowiednio niskie koszty wydobycia na Morzu Północnym, nawet przy obecnym poziomie cen, zapewniają mu odpowiednią rentowność.

- Dodatkowo, infrastruktura złóż Sleipner (jeden z projektów na Morzu Północnym, którego udziałowcem jest Lotos - przyp. red.) stanowi jeden z najważniejszych elementów norweskiego systemu wydobycia oraz przesyłu ropy i gazu. Wydobycie będzie tam realizowane przez kolejne lata, co powoduje, że okresowe spadki cen nie powodują decyzji o jego zatrzymaniu - zapewnia spółka.

PGNiG prowadzący prace wydobywcze i poszukiwawcze między innymi w Polsce, Norwegii i Pakistanie podkreśla, że na bieżąco analizuje sytuację w segmencie upstream. - Jeśli środowisko relatywnie niskich cen ropy i gazu utrzyma się w dłuższym okresie, to będziemy wprowadzać stosowne zmiany na poziomie operacyjnym, potencjalnie może to dotyczyć harmonogramu decyzji inwestycyjnych. Możemy jednak powiedzieć, że prace poszukiwawcze w kraju i za granicą będą kontynuowane - zapewnia spółka. Podkreśla, że spadek cen węglowodorów przekłada się na przychody jego spółek z grupy kapitałowej zajmujących się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego oraz świadczących usługi sejsmiczne oraz poszukiwawcze. - Spadek cen węglowodorów ma negatywny wpływ na wyniki segmentu Poszukiwanie i Wydobycie - przyznaje.

Biuro prasowe PGNiG zwraca uwagę na czynniki ograniczające negatywy wpływ niskich notowań węglowodorów w ramach grupy kapitałowej. - Po pierwsze, PGNiG prowadzi aktywną politykę zabezpieczania cen zakupu i sprzedaży gazu. Zabezpieczenia wykonywane w okresach wyższych cen pozwalają częściowo niwelować efekty przejściowych spadków notowań. Ponadto obecnie obserwujemy jedne z najniższych notowań cen ropy w ciągu ostatnich 15 lat - podaje biuro. Jeżeli ten trend się utrzyma, PGNiG będzie w stanie pozyskiwać gaz indeksowany do cen ropy naftowej po bardziej atrakcyjnych cenach, częściowo niwelując efekt spadku cen gazu. - Ponadto, należy podkreślić, ze w wynikach spółki rośnie udział sektorów regulowanych, jak dystrybucja gazu, a także wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej oraz ciepła. Segment Poszukiwanie i Wydobycie charakteryzuje się znacznym ryzykiem operacyjnym i finansowym, ale wskazane sektory pozwalają ograniczyć to ryzyko dzięki właściwej stabilności przychodów - argumentuje cytowany przez BiznesAlert.pl koncern.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 29.03.2020r. 15:54
Węgla też.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE