ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bankructwo ogromnej elektrowni słonecznej CSP pod Las Vegas
27.03.2020r. 16:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ta 110-megawatowa, znajdująca się na pustyni w Newadzie elektrownia słoneczna kosztowała niemal miliard dolarów i chociaż została uruchomiona zaledwie w 2016 roku, w tym roku zamknięto ją z powodu bankructwa inwestora.

SolarReserve, firma stojąca za projektem termalnej elektrowni słonecznej typu CSP (Concentrated Solar Power), ogłosiła bankructwo kilka miesięcy temu, ale jej problemy zaczęły się już pod koniec 2016 roku, kiedy w elektrowni słonecznej o nazwie Crescent Dunes zaczęło dochodzić lawinowo do awarii. Do problemów dewelopera przyczyniło się także złe zarządzanie, które doprowadziło to utraty płynności finansowej.

Dochodziło m.in. do wycieków ze zbiorników pozwalających magazynować energię w postaci stopionej soli, nagrzewanej przez lustra odbijające i skupiające energię słoneczną.

Crescent Dunes była jedną z kilku elektrowni słonecznych typu CSP, sterowanych za pomocą heliostatu z funkcją śledzenia słońca. W projekcie wykorzystano ponad 1000 luster śledzących i odbijających światło słoneczne.

Projekt Crescent Dunes kosztował nieco poniżej miliarda dolarów, z czego 737 dolarów pochodziło z pożyczek rządowych.

Z powodu problemów technicznych elektrownia CSP przez dłuższy czas osiągała zaledwie 50 proc. wcześniej zakładanej efektywności, a w 2018 roku było to jedynie 20 proc. Poskutkowało to procesami sądowymi i zmianą kadry zarządzającej. Z powodu niskiej wydajności elektrowni odbiorca energii - monopolista rynku energetycznego w Newadzie - koncern Nevada Energy - rozwiązał umowę z Solar Reserve, co ostatecznie przyniosło kres całej inwestycji.

Technologia termalnej energetyki słonecznej CSP pozostaje w niszy i wyraźnie przegrywa z taniejącą fotowoltaiką - mimo zalety CSP w postaci możliwości przechowywania energii i oddawania jej do sieci, gdy jest potrzebna.
Wiary w technologię CSP nie traci m.in. francuski koncern energetyczny Engie, który w ubiegłym roku uruchomił w Republice Południowej Afryki tego rodzaju instalację o mocy 100 MW.

Instalacja CSP wykonana przez francuską grupę, dla której była to pierwsza tego rodzaju inwestycja, zajmuje teren 4,5 km2 i składa się z 384 tys. luster

System ma oferować możliwość dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.

Engie wylicza, że termalna elektrownia słoneczna ma produkować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania około 179 tys. gospodarstw domowych w południowoafrykańskim dystrykcie John Taolo Gaetsewe.

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), średnie ceny energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP, wynoszą w najlepiej nasłonecznionych częściach świata około 0,07 USD/kWh, czyli ok. 0,27 PLN/kWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Socyal 28.03.2020r. 23:51
Ale jakie to było innowacyjne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE