ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wzrost produkcji energii z OZE w Wielkiej Brytanii
27.03.2020r. 16:07

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z opublikowanych wczoraj danych wynika, że w 2019 roku odnawialne źródła energii wypracowały rekordowy udział w brytyjskim miksie energetycznym. Elektrownie OZE razem z atomem, określane przez brytyjski rząd jako źródła niskoemisyjne (low-carbon) produkują już ponad połowę energii na Wyspach.

Brytyjski departament biznesu, energii i strategii przemysłowej (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) przedstawił raport, z którego wynika, że udział energetyki odnawialnej w krajowym miksie energetycznym w 2019 roku wyniósł 36,9 proc., co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku. W tym wyłącznie w ostatnim kwartale ub.r. udział OZE sięgnął 37,4 proc.

Wszystkie źródła OZE wytworzyły w ubiegłym roku 119,3 TWh energii elektrycznej w porównaniu do produkcji 110 TWh w roku poprzednim.

W ostatnich latach na Wyspach rośnie zwłaszcza znaczenie energetyki wiatrowej, której udział w ubiegłorocznym miksie wyniósł 20 proc., w tym po połowie dostarczyły morskie i lądowe farmy wiatrowe, wytwarzając w 2019 roku po około 32 TWh energii elektrycznej.

Przy tym średni stopień wykorzystania mocy farm wiatrowych na lądzie wyniósł w ostatnim kwartale 2019 roku 29,5 proc., a morskich farm wiatrowych 47,2 proc. W obu przypadkach były to wyniki gorsze od zanotowanych w ostatnim kwartale 2018 roku - odpowiednio o 4,2 pkt proc. oraz 2,4 pkt proc.

W ubiegłym roku po raz kolejny wzrosła generacja z brytyjskich elektrowni na biomasę - z produkcji 34,8 TWh odnotowanej w 2018 r. do 36,6 TWh. Notowany w ostatnich latach systematyczny wzrost w tym zakresie to w dużej mierze efekt konwersji kolejnych elektrowni opalanych wcześniej węglem.

Ubiegłoroczny wzrost produkcji energii z biomasy brytyjski rząd tłumaczy uruchomieniem nowych bloków w elektrowni Lynemouth, która wcześniej pracowała jako elektrownia węglowa.

Zainstalowana moc elektrowni biomasowych wzrosła w ubiegłym roku na Wyspach o 0,3 GW do poziomu 7,9 GW.
Na koniec 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wynosiła 47,4 GW i wzrosła o 3 GW w stosunku do końca poprzedniego roku, głównie za sprawą inwestycji w morskie farmy wiatrowe, których zainstalowana moc wzrosła o 1,6 GW. W ubiegłym roku pracę rozpoczęły m.in. dwie ogromne morskie farmy wiatrowe Beatrice oraz Hornsea o mocy odpowiednio 588 MW i 1211 MW.

Udział morskich farm wiatrowych w całkowitej mocy OZE na Wyspach wzrósł w ubiegłym roku do 20,7 proc., większy udział miały lądowe farmy wiatrowe (29,9 proc.) oraz elektrownie fotowoltaiczne (28,7 proc.), natomiast udział elektrowni biomasowych wyniósł 16,7 proc.

Łącznie brytyjska energetyka wytworzyła w ubiegłym roku 324 TWh energii elektrycznej, co oznacza dwukrotnie wyższą generację w porównaniu do produkcji energii w Polsce.

Największy udział w miksie W. Brytanii w 2019 roku miały źródła gazowe (40,9 proc.), natomiast udział węgla spadł do 2,1 proc.

Udział atomu w ubiegłorocznym miksie energii na Wyspach wyniósł 17,4 proc., co oznacza, że udział źródeł niskoemisyjnych (atom + OZE) sięgnął 54,2 proc.

Transformacja brytyjskiego miksu energetycznego, która dokonała się w ostatnich latach, skutkuje wyraźnym spadkiem emisji. W ubiegłym roku Wielka Brytania wyemitowała o 3,6 proc. mniej CO2 niż w roku poprzednim, a także o 45,2 proc. mniej w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 29.03.2020r. 12:43
W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii która była kiedyś największą potęgą węglową na świecie jego udział w produkcji... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE