ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: koronawirus może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE
28.03.2020r. 06:20

Koronawirus i gospodarcze skutki nim wywołane mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE - ocenił w rozmowie z PAP minister klimatu Michał Kurtyka. KE musi zidentyfikować problem i zaproponować konkretne działania osłonowe - dodał.

Kurtyka wysłał list do przewodniczącego KE Fransa Timmermasa, unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson oraz do prezydencji chorwackiej, w którym zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia dla sektora energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa.

"Mamy bardzo zglobalizowany rynek, jeśli chodzi dostawy komponentów dla procesów inwestycyjnych w energetyce. Szczególnie dotyczy to energii odnawialnej, paneli fotowoltaicznych, turbin, jak i elementów elektroniki, które w głównej mierze sprowadzane są z Azji. Przez koronawirusa łańcuchy dostaw tych elementów zostały mocno naruszone" - zauważył minister.

Zwrócił uwagę, że powoduje to, że już teraz szereg inwestycji energetycznych ma już opóźnienia, albo istnieje duże ryzyko, że zostaną one zatrzymane.

"Dla takiego kraju jak Polska, gdzie szybko rozwija się sektor energetyki zeroemisyjnej, to może być szczególny problem. Dotyczy to zarówno indywidualnych projektów, jak i całego sektora" - podkreślił Kurtyka.

Minister wyjaśnił, że w liście zaapelował do decydentów unijnych, by przeprowadzić dyskusję, szeroką analizę tego, jak sytuacja związana z COVID-19 wpłynie na unijny sektor energetyczny. Szef resortu klimatu wyraził swoją gotowość do współpracy i zachęca Komisję do stworzenia mechanizmów krótko i długoterminowych - zarówno finansowych jak i prawnych.

Z finansowych minister wymienił m.in. gwarancje kredytowe, które mogłyby dla firm energetycznych uruchomić europejskie instytucje finansowe, chodzi też o osłony finansowe - tak by zarówno firmy energetyczne, jak i przedsiębiorcy "obsługujący" ten sektor, mogli zachować płynność. Takie "zachęty" finansowe miałby też - zdaniem Kurtyki - pozwolić na kontynuowanie pewnych inwestycji, a w każdym razie na nie wygaszanie ich.
Z prawnych aspektów minister podkreślił m.in. "przełożenie pewnych obowiązków", które firmy i państwa muszą wypełnić zgodnie z prawem unijnym.

"W uchwalanej "Tarczy antykryzysowej" uwzględniliśmy takie aspekty. Np. ci, którzy wygrali aukcje, ale nie są w stanie zrealizować teraz swoich inwestycji ze względu na koronawirusa i nie mogą tym samym zrealizować obowiązku mocowego, będą mogli to zrobić później" - podkreślił Kurtyka.

Minister klimatu oczekuje też, że Komisja Europejska przedstawi wykaz inwestycji, które z powodu koronawirusa mogą być opóźnione, bądź zagrożone. Dotyczy to szczególnie inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego, projektów realizowanych bezpośrednio między państwami członkowskimi (np. połączenia energetyczne).

"Duże ograniczenia w przemieszaniu się ludzi między granicami państw również może generować ryzyko dla takich inwestycji" - dodał.

"Unia Europejska przez koronawirusa musi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w krótkim i długim terminie. W krótkiej perspektywie brak płynności w którymś z podsektorów ograniczy możliwości jego funkcjonowania, natomiast w długiej perspektywie trzeba będzie myśleć o ciągłości zaopatrzenia w ropę i gaz zwłaszcza, że sezon zimowy zbliżać się będzie wielkimi krokami" - podsumował Kurtyka.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: As 28.03.2020r. 09:21
Sami przez cale lata blokowali OZE, a wiatr na ladzie do dzisiaj blokuja. I naraz troszcza sie o kilkutygodnowe opoznienia w dostawach z Azji? i zadaja od Unii interwencji. Pachnie hipokryzja. Najpierw potrzebne jest rozliczenie blednej polityki ostatnich 4 lat, ktora doprowadzila energetyke na skraj przepasci, co widac po kursie gieldowym naszych "czempinow", ktore stracily niekiedy ponad 80% ich maksymalnej wartosci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 28.03.2020r. 15:10
Ministerstwo ma okrutny problem. Chińscy dostawcy później dostaną pieniądze lub zapłacą kary umowne. Ogromny problem naszego rządu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 29.03.2020r. 12:22
Miej pretensje do rządu że przez całe lata blokował rozwój przemysłu OZE za to wspierał upadłe górnictw i budowę nierentownych molochów węglowych jak nowa Ostrołęka. A jak był jakiś producent OZE to rząd go doprowadza do bankructwa jak niedawno spółkę ST3 Offshore w Szczecinie wytwórcę fundamentów morskich wiatraków. No ale najłatwiej to nic nie robić albo nawet niszczyć i narzekać że wszystko jest z Chin nawet fundamenty pod morskie wiatraki
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 30.03.2020r. 04:28
ST3 Offshore upadła, bo nie jest w stanie konkurować z importem z Chin, a nie tak jak napisałeś, że to niby nasz rząd miałby ją doprowadzić do bankructwa. Rząd już dwa razy ją ratował i ciągle firma nie była w stanie wyjść na prostą. Powód ten sam: z chińskimi firmami nikt nie wygra, robią dobrze i tanio. Dlatego budowa OZE w Polsce nie ma sensu, bo wszystko i tak będzie szło z Chin. Polskie firmy mogą robić jakieś niskomarżowe elementy, kopać doły, lać beton, przygotować projekt, ale technologia zawsze będzie z importu - czy to przy wiatrakach (turbiny) czy przy PV (ogniwa PV). Polskie firmy, które rzekomo produkują polskie PV, to tylko montownie, bo wszystkie ogniwa idą z Chin. U nas tego nikt nie produkuje i nie będzie produkował. Zresztą nawet te "polskie" PV mają znikomy udział w rynku, rzędu 10-15%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 30.03.2020r. 14:05
To jest bzdura bo przyczyną bankructwa państwowej spółki ST3 Offshore było złe zarządzanie. Już od 2017 roku 80% udziałów miał fundusz MARS który jest pod kontrolą też żle zarządzanego PGZ. To nie tania konkurencja chińska tylko my sami sobie niszczymy państwowe górnictwo do którego od 30 lat dopłacają podatnicy jak prywatne kopalnie sobie dobrze radzą czy państwowe stocznie które mają straty a prywatne zyski. Więc jak tak będzie dalej to już niedługo w tym kraju nic się nie będzie opłacało robić bo po co jak jest przecież tańsza chińska konkurencja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE