ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

CEZ: trwają przygotowania do wydobycia litu w Czechach
28.03.2020r. 07:40

CEZ zapowiedział, że wraz z australijskim European Metals Holdings (EMH) będą wspólnie kontynuować przygotowania do wydobycia litu w Cinovcu w Rudawach.

Spółka CEZ, której większościowym udziałowcem jest państwo czeskie, poprzez należącą do niej firmę Kopalnie Północnoczeskie (Severoczeske doly) objęła 51 proc. udziałów w czeskiej firmie Geomet. Jest to spółka-siostra australijskiego European Metals Holdings (EMH), który jest właścicielem praw do badania i wykorzystywania czeskich złóż litu - metalu wykorzystywanego w ogniwach litowych i akumulatorów litowo-jonowych.

"Wyniki badań, które analizowaliśmy z ekspertami z kraju i zagranicy, pokazują, że projekt może być dla nas intratny" - powiedział prezes zarządu CEZ Daniel Benesz.

O pozyskaniu 51 proc. udziałów w Geomet zdecydowały zarząd i rada nadzorcza CEZ - poinformował Roman Gazdik rzecznik energetycznego giganta.

Kapitał firmy ma zostać podwyższony o 29,1 mln. euro, które to środki zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju projektu w Rudawach.

CEZ będzie miał w pięcioosobowej radzie Geomet trzech członków, a EMH dwóch.

Porozumienie wymaga jeszcze uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy EMH, które ma odbyć się kwietniu.
Możliwość wydobywania litu w Czechach była jednym z tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2017 r. Centrolewicowy rząd byłego premiera Bohuslava Sobotki podpisał z EMH porozumienie o planowanym wydobyciu. W 2018 roku Czechy wypowiedziały porozumienie, a premier Andrej Babisz kilkakrotnie określał je mianem niemądrego i nieobowiązującego.

Do Gemoetu wciąż należy prawo do wydobycia litu w Cinovcu i kontynuuje on prace badawcze.

"Projekt wydobycia w Cinovcu może dać wieloletnią perspektywę zatrudnienia dla wielu naszych specjalistów. Poza uzyskaniem wielu zezwoleń musimy sprawdzić metody pozyskiwania litu ze skał oraz porządzić szczegółowy projekt kopalni"- powiedział w piątek prezes zarządu Kopalni Północnoczeskich Ivo Piegrzimek.

CEZ podkreślam, że na obecnym etapie projektu nie ma potrzeby budowy większych obiektów w Cínovcu. Skała ma być badana w zewnętrznych obiektach testowych, a działania będą się koncentrować na weryfikacji sposobów pozyskiwania litu z cynalditu w większych ilościach. Ta faza projektu, która ma trwać do 2023, obejmie również przeprowadzenia końcowego studium wykonalności ekonomicznej i technologicznej projektu.

"Dopiero na bazie wyników tej fazy CEZ i Kopalnie Pólnocnoczeskie zdecydują czy będą uczestniczyć w wydobyciu. Jeżeli w przyszłych latach okaże się, ze projekt jest nierentowny, CEZ i Kopalnie mogą z niego zrezygnować. W takim przypadku grupa CEZ automatycznie odzyska niewykorzystane środki i pozostaną jej udziały odpowiadające poniesionym wydatkom na inwestycje i rozwój projektu" - wyjaśnił Gazdik.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 30.03.2020r. 13:17
kiedy w Polsce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE