ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wygra ten, kto zaproponuje najtańszą energię
28.03.2020r. 20:46

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
- Przewiduję, że rola węgla jako bezpiecznika energetycznego bardzo wzrośnie - mówi prof. Władysław Mielczarski.

Jak przedstawia się kondycja energetyki na świecie w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa?

Biorąc pod uwagę aktywa firm, kondycja jest taka sama, tu w ciągu ostatniego miesiąca nic się nie zmieniło. Natomiast ze względu na spadek zapotrzebowania na energię ze strony przemysłu - występuje nadmiar energii na rynku i co za tym idzie, spadają jej ceny.

Czy już teraz możemy naszkicować scenariusz tego, co wydarzy się w gospodarce po pandemii?

Możemy z dużą dozą pewności przewidywać, że dozna ona dużego szoku. Będą poszukiwane oszczędności. W związku z tym energetyka - ta bazowa - będzie znowu na wygranej pozycji. Energia będzie niezbędna, aby gospodarka funkcjonowała. Ze względu na to, że nie będzie pieniędzy, bo pandemia przyniesie ze sobą olbrzymie straty w przedsiębiorstwach, to priorytetem stanie się oszczędzanie. Zaczniemy rezygnować z wszystkiego tego, co nie jest absolutnie niezbędne i konieczne. Jeden z naukowców napisał, że energetyka stanie się kostyczna i oszczędna jak holenderski pastor. Coś w tym jest.

Czy to oznacza, że zrewidujemy swoje poglądy na energetykę węglową i OZE?

Absolutnie tak, bo wydatki będą jedynie tam kierowane, gdzie to absolutnie niezbędne. Możemy się powoli szykować na pogrzeb europejskiego Zielonego Ładu. OZE zostanie ograniczone do minimum, podobnie wydatki na elektromobilność. Będziemy dążyć do tego, aby energetyka dostarczała energię po jak najniższej cenie. Te wszystkie elementy jak ETS, OZE, elektryczne samochody - to zostanie odsunięte na dalszy plan, na lepsze czasy.

Węgiel będzie jednym z wygranych czasu pandemii?

Ten kryzys związany z koronawirusem pokazał też pewnego rodzaju brak solidarności. Kraje nagle odmówiły sobie pomocy. Musimy myśleć o tym, co będzie, jak przyjdzie następny kryzys. Dostaliśmy lekcję do odrobienia, która brzmi: należy opierać się na tych źródłach energii, które mamy, a nie liczyć na kogoś. A co mamy? Węgiel. Przewiduję, że rola tego surowca jako bezpiecznika energetycznego wzrośnie bardzo. Bo jak zabraknie innych źródeł, to wyprodukujemy energię z węgla i nie zatrzymamy gospodarki. Wracamy do rzeczywistości, bo to, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, było swoistym festiwalem rozrzutności. Te zielone dachy, zielone stacje ładowania, to zostanie zmarginalizowane, bo wszyscy będziemy szukali oszczędności i jeszcze raz oszczędności. Wygra ten, kto zaproponuje najtańszą energię i to taką, która będzie mogła płynąć 24 godziny na dobę.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: elektro 30.03.2020r. 07:47
Hmmm, tani węgiel? Aby go wydobywać potrzebni są ludzie, którzy się boją o swoje zdrowie. To oznacza wzrost kosztów... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 30-03-2020r. 10:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: przesada 30.03.2020r. 17:07
Przewidywania już nie sprawdzają się > CIRE: "Państwa UE uzgodniły, że stymulacja gospodarek w czasie recesji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 06-04-2020r. 10:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE