ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje
31.03.2020r. 08:11

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 5 proc. w reakcji na oznaki zdrowienia chińskiej gospodarki po epidemii koronawirusa - informują maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 21,14 USD, po zwyżce ceny o 5,23 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana na 22,87 USD za baryłkę, wyżej o 0,48 proc.

Inwestorzy na rynkach paliw są bardziej optymistycznie nastawieni po sygnałach zdrowienia chińskiej gospodarki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w III wyniósł 52,0 pkt. wobec 37,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 44,8 pkt.

Z kolei w usługach PMI w III w Chinach wyniósł 52,3 pkt. wobec 29,6 pkt. w II, a analitycy spodziewali się 42,0 pkt.

Do tego chińskie rafinerie zwiększają przerób ropy do poziomów notowanych przed wybuchem epidemii koronawirusa, co oznacza wzrost zapotrzebowania w Chinach na surowiec.
Na razie jednak nie ma co liczyć na większe wzrosty cen ropy, bo rynki może zalać nowa podaż tego surowca z Arabii Saudyjskiej i Rosji, po niedawnym rozpadzie sojuszu OPEC+. Oba kraje nie wykazują żadnych oznak dążenia do porozumienia w prowadzonej przez nie wojnie cenowej na rynku ropy.

Na świecie w normalnych warunkach zużywa się 100 mln baryłek ropy dziennie. Tymczasem z prognoz rynkowych wynika, że w ciągu ostatnich kilku tygodni popyt na ropę zmalał nawet o 25 proc.

"Jakikolwiek optymizm na rynkach jest mile widziany, nawet jeśli to niewiele więcej niż fałszywy sygnał" - mówi Stephen Innes, główny strateg rynkowy w AxiCorp. Ltd.

"Dewastacja popytu jest obecnie najbardziej obciążającym czynnikiem dla rynków ropy, podczas gdy problemy z podażą (z A.Saudyjskiej i Rosji) nasilają presję" - dodaje.

W marcu WTI na NYMEX straciła 52 proc. swojej wartości, a Brent zniżkowała o 54 proc.

W I kwartale 2020 r. ropa w USA staniała o 65 proc., podobnie Brent na ICE. Jest to najgorszy kwartał w historii pod względem spadku cen surowca.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE