ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja może stać się importerem paliw z Europy
31.03.2020r. 13:32

Nieoczekiwanym efektem niskich cen ropy na światowych rynkach oraz rekordowo niskiego popytu może być import gotowych produktów ropopochodnych z Europy do Rosji. Wszystko przez konstrukcje podatkową na rosyjskim rynku paliw - czytamy w BiznesAlert.pl.

Obecna sytuacja wynika z kształtu rosyjskiego systemu podatkowego w stosunku do koncernów paliwowych. W mechanizmie fiskalnym, nakładanym na producentów paliw w Rosji, jest tak zwany tłumik odwrotnego podatku akcyzowego. Mechanizm ten jest tak skonstruowany, aby w przypadku wysokich cen ropy naftowej na świecie, na rynku rosyjskim nie zabrakło surowca na potrzeby wewnętrzne. Kiedy cena jest wysoka, rosyjskie rafinerie otrzymują zwrot akcyzy, tak aby zrównoważyć straty wynikające z rafinacji ropy, która mogłaby zostać wyeksportowana za wysoką cenę. W sytuacji, kiedy ropa na świecie jest tania, mechanizm działa odwrotnie. To rafinerie muszą oddawać pieniądze w formie akcyzy. Koncerny naftowe przerzucają koszty na gotowy produkt, co w rezultacie powoduje wzrost cen dla klientów w Rosji.

Obecnie na petersburskiej giełdzie SPIMEX, ceny podstawowych gatunków benzyn tj. AI-92 i AI-95 wynoszą odpowiednio 41,5 tys. i 43 tys. rubli za tonę. Według wyliczeń Reutersa, biorąc pod uwagę cło importowe w wysokości pięciu procent, obecny kurs rubla, podatek akcyzowy i VAT oraz importowana benzyna w europejskiej części Federacji Rosyjskiej kosztowałaby 37 tys. rubli za tonę.

Taka sytuacja oznaczałaby powrót do sytuacji z lat 90., kiedy Rosja była importerem paliw.
Według analityków, zmniejszenie hurtowych cen paliw przez producentów spowoduje pogłębienie strat. Rozwiązaniem byłaby zmiana w przepisach mechanizmu tłumienia. To jednak wiązałoby się ze stratami dla budżetu państwa, które w dobie obecnego kryzysu są nie do zaakceptowania.

Źródła Reutersa informują, że rozwiązaniem potencjalnego problemu importu paliw byłoby wprowadzenie ceł zaporowych. To jednak oznacza, że rosyjscy kierowcy z pewnością nie skorzystają na niskich cenach ropy. Wręcz przeciwnie, im bardziej będzie ona spadać, tym więcej zapłacą na stacjach benzynowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE