ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aurora Energy Research i BCG: koronawirus uderzy w fundamenty sektora energetycznego
01.04.2020r. 08:54

Najwięksi producenci energii notowani w indeksach S&P 500 oraz S&P 500 Utilities zanotowali spadek wartości akcji o 20 - 40 procent w ostatnim miesiącu. Pandemia koronawirusa ogranicza mobilność ich siły roboczej, zakłóca łańcuchy dostaw, zmniejsza płynność i zdolność kredytową, a także wzmacnia wpływ rządu w związku z pakietami stymulującymi gospodarki - czytamy w BiznesAlert.pl.

Przede wszystkim jednak koronawirus doprowadził do spadku zapotrzebowania na energię elektryczną i gaz. Roczne zużycie energii ma spaść o 10-20 procent przez spadek produkcji i uderzenie izolacją społeczną w sektor usług. Ludzie spędzają więcej czasu w domu, mniej kupują i produkują. Spadają przez to hurtowe ceny węgla, węglowodorów i energii, a także marże producentów. Niektórzy z nich ogłaszają wpływ siły wyższej i ograniczają lub zamykają działalność.

Ceny gazu spadają nie tylko przez koronawirusa. Wpływa na nie także ciepła zima, rozwój dostaw LNG z USA i nie tylko, a także rekordowe zapasy w magazynach. Koronawirus ma jedynie pogłębić ten trend. Aurora i BCG uznają, że Europa stała się rynkiem docelowym nadwyżek gazu skroplonego, który jest wykorzystywany na kontynencie do zwiększania zapasów. Europy Północno-Zachodnia zwiększyła import LNG w 2019 roku o 71 procent rok do roku, przez co magazyny są zapełnione prawie w stu procentach. Z tego powodu ceny gazu w Europie i Azji zbliżają się do siebie, a importerzy, którzy zakontraktowali dostawy na 2020 rok mogą odnieść straty.
Ceny uprawnień do emisji CO2 również spadają. W marcu spadły o 28 procent z 23 do 17 euro za tonę ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie sektora lotniczego ograniczonego przez koronawirusa, mniejszą produkcję przemysłową i zapotrzebowanie na energię. Mimo to Komisja Europejska zadeklarowała gotowość do dalszej reformy polityki klimatycznej w celu skurczenia rynku uprawnień i podniesienia ich ceny. Aurora i BCG odnotowują sceptycyzm przedstawicieli rządu Polski wobec takiego działania. Mimo to przewidują, że rezerwa stabilności rynkowej MSR pozwoli zdjąć nadwyżkę uprawnień z rynku.

Aurora i BCG rekomendują sektorowi energetycznemu "samopomoc" w celu zapewnienia przepływów finansowych i utrzymania fundamentalnych projektów. Jednak oceniają, że ich los będzie zależał głównie od interwencji rządowych - czytamy w BiznesAlert.pl.
Aurora&BCG , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE