ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Politycy wsparciem dla cen ropy naftowej
02.04.2020r. 11:17

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień testem psychologicznej bariery na poziomie 20 USD za baryłkę (w przypadku ropy WTI). Bliskość tak istotnego wsparcia na nowo rozbudziła pytania o to, czy pesymizm na rynku ropy naftowej nie sięgnął już zenitu

Perspektywa zejścia notowań ropy naftowej nawet poniżej 20 USD za baryłkę prawdopodobnie była również czynnikiem mobilizującym polityków do działań w celu ustabilizowania oraz sprzyjania wzrostom cen tego surowca. Wczoraj najbardziej zdecydowane deklaracje padły z ust Donalda Trumpa, który zapewnił, że Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska oraz Rosja, już w najbliższych dniach podejmą działania mające na celu wsparcie strony popytowej na rynku ropy naftowej.

(1200x872)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Amerykański prezydent zapowiedział spotkania z przedstawicielami branży naftowej w USA w piątek oraz sobotę w celu skonsultowania możliwości związanych ze wspieraniem nie tylko samej tej branży, ale również ogólnie cen ropy naftowej. Trump zasugerował również, że już w ciągu najbliższych kilku dni Arabia Saudyjska oraz Rosja mogą wypracować plan wspólnego działania wspierającego ceny ropy.

Chociaż w ostatnich tygodniach Saudyjczycy i Rosjanie prezentowali sprzeczne opinie na temat możliwości wzajemnej współpracy, to nie ulega wątpliwości, że niskie ceny ropy naftowej uderzają mocno w budżety obu krajów. Wysoko postawiony bliskowschodni polityk, w rozmowie z agencją Reuters, potwierdził również, że Arabia Saudyjska jest otwarta na działania w tym zakresie.

Na razie doniesienia o potencjalnym porozumieniu pozostają w fazie spekulacji, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że cierpliwość polityków powoli się kończy i będą oni dążyć do tego, by niskie ceny ropy naftowej nie utrzymały się na dłużej. Nawet odbicie do okolic 35-40 USD za uncję - czyli poziomów, które jeszcze na początku roku były uznawane za "niskie", byłoby dla wielu producentów dużą ulgą. I zapewne taki będzie ich cel działań w najbliższych tygodniach i miesiącach.

(1200x800)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE