ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron: Spadek zużycia energii elektrycznej w Polsce w 2020 może być większy niż 1 proc.
02.04.2020r. 13:08

Spadek zużycia energii elektrycznej w Polsce w 2020 roku może być większy niż 1 proc., ale szef biura analiz rynku energii w Tauronie Sebastian Gola zaznacza, że trudno jest w tej chwili oszacować precyzyjnie wpływ pandemii koronawirusa na skalę spowolnienia gospodarczego.

"Jeśli popatrzymy na dane, które są publikowane przez operatora za pierwsze dwa miesiące to obserwujemy spadki zapotrzebowania. Gdyby oczyścić je o rok przestępny (jeden dzień więcej w lutym w tym roku) to zapotrzebowanie względem zeszłego roku już spada za dwa miesiące na poziomie około 3 proc. Odczyty, które pojawiają się za marzec wskazują na kontynuację tego trendu" - powiedział Sebastian Gola podczas czwartkowej wideokonferencji prasowej Tauronu."Należy więc się spodziewać, że ten rok będzie podobny do roku poprzedniego i spadek zużycia energii elektrycznej powinien się nieco pogłębić w stosunku do 2019 roku, kiedy odnotowaliśmy spadek o niespełna 1 proc." - dodał.

Gola zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa przekłada się na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, a także na kondycję sektora elektroenergetycznego.

"W pierwszych miesiącach tego roku już obserwowaliśmy spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. To zjawisko postępuje wraz z wprowadzanymi restrykcjami wynikającymi z rozwoju pandemii. Na dzisiaj bardzo ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jak ta sytuacja rozwinie się do końca roku" - powiedział.
Dodał, że pierwsze tygodnie marca pokazały spadki w poszczególnych grupach taryfowych od kilku do kilkunastu procent. Trudno jednak jednoznacznie oszacować, jaki wpływ na ten spadek miała sama pandemia chociażby ze względu na zjawiska pogodowe i wysokie temperatury.

"Koronawirus wywołał panikę na rynkach finansowych, co przełożyło się na zachowania rynków produktów energetycznych. Doszło do gwałtownego spadku cen uprawnień do emisji Co2 i następującego za tym spadku cen energii elektrycznej na rynkach hurtowych. Należy przypatrywać się rozwojowi pandemii w Europie, duże znaczenie będzie też miała sytuacja w USA, monitorujemy na bieżąco sytuację makroekonomiczną" - powiedział szef biura analiz rynku energii Tauronu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE