ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnictwo węgla kamiennego nadzorowane przez szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych
02.04.2020r. 14:50

Po niedawnym odwołaniu Adama Gawędy ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych, sprawy górnictwa węgla kamiennego znalazły się w bezpośrednim nadzorze szefa tego resortu, wicepremiera Jacka Sasina - potwierdziła w czwartek PAP w ministerstwie.

Pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, którym był dotąd odwołany wiceminister, obecnie nie wyznaczono.

Jak dowiedziała się w czwartek PAP w biurze prasowym resortu, przejęcie bezpośredniego nadzoru nad górnictwem przez wicepremiera Sasina wynikało z trudnej sytuacji tego sektora i konieczności podjęcia działań naprawczych.

"Nie jest tajemnicą, że sytuacja w górnictwie była skomplikowana i wymagała podjęcia pilnych działań uzdrawiających jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Teraz ta sytuacja jeszcze się komplikuje. To wymaga bardzo szybkiej reakcji. Uznaliśmy z panem premierem, że w tej sytuacji odpowiedzialność za te kwestie powinna spoczywać bezpośrednio na mnie" - mówił wicepremier Sasin w poniedziałkowym wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

"Dymisji wiceministra Gawędy absolutnie nie należy odczytywać jako efektu braku zaufania czy złej oceny jego pracy. Wręcz przeciwnie - chciałbym mu podziękować za jego działania. Jest jednak konieczność wzmocnienia nadzoru w moim ręku. Tym bardziej, że dzięki temu skoncentrowany zostanie zarówno nadzór nad sektorem energetycznym jak i węglowym. Sektory te są ze sobą ściśle związane i planowanie ich przyszłości musi być realizowane w sposób jak najbardziej skoordynowany" - powiedział gazecie Sasin.

Sam Gawęda, komentując we wtorek swoje odwołanie, oświadczył, iż wicepremier Jacek Sasin inaczej niż on "widzi przyszłość sektora oraz rolę, jaką powinno pełnić górnictwo węgla kamiennego i brunatnego w czasach największego kryzysu od czasów II wojny światowej".
"Wicepremier poinformował mnie o swoich zamiarach, przedstawił swoje argumenty i dla mnie w tym momencie ten rozdział został zamknięty, bo w górnictwie jest trochę tak, jak w wojsku i z decyzjami przełożonych się nie dyskutuje" - napisał we wtorkowym oświadczeniu odwołany wiceminister, który - jak poinformował - w kwietniu zamierzał przedstawić nowy plan dla górnictwa, wraz ze stworzeniem koncernu energetyczno-paliwowego w postaci narodowych rezerw energii.

Wiceminister Gawęda został odwołany przez premiera w miniony piątek. Lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek ocenił później, że "abstrahując od osoby tego konkretnego polityka, każda dymisja ministra ze Śląska musi wywoływać niepokój, bo jest zwiastunem zmiany polityki rządu w odniesieniu do branży i regionu, a zamieszanie to ostatnia rzecz, jakiej ktokolwiek oczekuje" - uważa związkowiec.

"Nie wiemy już dziś zupełnie, jakie zamiary wobec górnictwa ma polski rząd, wiemy natomiast, że Unia Europejska - zamiast działać na rzecz złagodzenia skutków pandemii - właśnie przygotowała projekt rozporządzenia zaostrzającego dotychczas prowadzoną politykę antywęglową. I trudno nie zauważyć, że brak rządowej pomocy dla sektora jest zaskakująco zbieżny z tym, co wyczynia Bruksela" - komentował lider górniczej "S".

W wynegocjowanym 20 lutego br. porozumieniu płacowym w Polskiej Grupie Górniczej uzgodniono, że do 21 kwietnia powinno dojść do spotkania przedstawicieli rządu i strony społecznej w sprawie rozwiązań systemowych dla całego sektora paliwowo-energetycznego. Obecnie, w związku z epidemią koronawirusa, nie wiadomo, czy termin ten jest nadal aktualny - przedstawiciele MAP na razie nie odnieśli się do tego.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 02.04.2020r. 19:06
To nic nie zmienia bo Sasin też nie widzi na zwałach kurzy się ponad 7 mln t najdroższego węgla na świecie którego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polacy 02.04.2020r. 20:28
Wiadomo,że: 1. Społeczeństwo oczekuje natychmiastowych działań każdego Zarządu i Związkowców górnictwa do opracowania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE