ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje
03.04.2020r. 07:46

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje po rekordowym wzroście notowań na zakończenie czwartkowej sesji. Na rynkach pojawiają się wątpliwości, czy zapowiadane przez prezydenta USA Donalda Trumpa starania, aby Arabia Saudyjska i Rosja mocniej obniżyły dostawy ropy, odniosą pożądany skutek - podają maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 23,92 USD, po zniżce ceny o 5,57 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 28,63 USD za baryłkę, niżej o 4,34 proc.

Prezydent USA Donald Trump napisał w czwartek na Twitterze, że oczekuje, iż Rosja i Arabia Saudyjska obniżą produkcję ropy naftowej o 10 mln baryłek dziennie.

Kolektywne obniżenie produkcji ropy o 10 mln b/d stanowiłoby równowartość około 10 proc. światowego popytu przed pandemią koronawirusa.

Według analityków może to nie wystarczyć, aby powstrzymać załamanie na rynku ropy. Eksperci prognozują spadek popytu na ropę do około 35 milionów baryłek dziennie.
Od 1 kwietnia Arabia Saudyjska zwiększyła produkcję ropy naftowej do ponad 12 mln baryłek dziennie. Z kolei Rosja na razie nie planuje zwiększenia produkcji w ramach wojny cenowej z Arabią Saudyjską, która wybuchła po ostatnim posiedzeniu OPEC+, zakończonym bez porozumienia. W lutym Rosja produkowała 11,3 mln baryłek ropy dziennie.

"Nawet jeśli doszłoby do porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy przez A.Saudyjską i Rosję o 10 mln baryłek dziennie, to fundamenty na rynku paliw wskazują ma mocne zmniejszenie globalnego popytu na ten surowiec i na wzrost zapasów ropy" - mówi John Driscoll, główny strateg JTD Energy Services Pte.

Dodaje, że to, co dzieje się na rynkach, nie wesprze popytu na paliwa. "Niepokój i chaos na rynkach przypomina kryzys finansowy" - podkreśla.

Na zakończenie czwartkowej sesji ropa WTI w N.Jorku zdrożała o rekordowe 25 proc., a od początku tego tygodnia surowiec zyskał 13 proc. - może to być pierwszy tydzień od lutego zakończony zwyżką cen.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE