ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Czy to początek większych zwyżek na rynku ropy naftowej?
03.04.2020r. 10:37

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej cechowała się wyjątkowo dużą zmiennością. Chwilowo, dzienne zwyżki sięgały nawet około 30 proc., niemniej ostatecznie notowania ropy naftowej oddały część z nich. Nie zmienia to faktu, że ceny ropy naftowej wypracowały wzrosty rzędu 20 proc. i napełniły inwestorów nadzieją na to, że presja spadkowa na ceny tego surowca nareszcie się wyczerpała.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej odreagowują wczorajsze wzrosty, niemniej nie oddalają się istotnie od czwartkowych poziomów zamknięcia. To pokazuje, że strona popytowa w końcu stała się na tym rynku silniejsza. Pomogli w tym politycy - Donald Trump zapowiedział, że porozumienie pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją może zostać wypracowane nawet w najbliższych dniach.

(1200x799)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Na razie inwestorzy traktują te doniesienia z dystansem, zwłaszcza że Trump sugeruje, że oba kraje mogą ograniczyć produkcję ropy nawet o 10-15 mln baryłek dziennie (podczas gdy ich łączna produkcja obecnie wynosi nieco ponad 20 mln baryłek dziennie). Jednak jeśli do jakiegokolwiek porozumienia faktycznie dojdzie, to z pewnością będzie ono ważnym czynnikiem wspierającym ceny ropy naftowej - i to nawet niekoniecznie od strony fundamentalnej, lecz bardziej od strony psychologicznej. Saudyjczycy i Rosjanie prawdopodobnie nie będą w stanie zniwelować całości ani nawet dużej części negatywnego wpływu koronawirusa na popyt na ropę, ale ich wspólne działania byłyby symbolicznym gestem, pokazującym, że producenci ropy naftowej nie pozostają bierni.

Pewnym rozczarowaniem jest jednak postawa samych Stanów Zjednoczonych. Trump nie zapowiedział bowiem żadnego cięcia produkcji ropy naftowej w USA. Niemniej, spadek wydobycia w tym kraju prawdopodobnie i tak nastąpi ze względu na ograniczenia w działalności operacyjnej, które już wprowadziły amerykańskie spółki naftowe.

Wczorajsza sesja pokazała, że inwestorzy są gotowi wykorzystać obecnie jakikolwiek pretekst, aby ruszyć ceny ropy w górę. To sprawia, że perspektywy dla cen tego surowca są coraz lepsze. Poziom 20 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI pozostaje kluczowym technicznym i psychologicznym wsparciem.

(1200x799)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE