ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Surowce liczą na wsparcie w postaci fiskalnej bazooki - Prognozy Saxo Banku na II kwartał 2020 r.
06.04.2020r. 11:06

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Pandemia koronawirusa uruchomiła trzy istotne impulsy makroekonomiczne. Wszystkie trzy w nadchodzących miesiącach znacząco wpłyną na rynki towarowe, w szczególności na sektor energetyczny. Globalna gospodarka przeżywa obecnie największy wstrząs popytowy od czasu światowego kryzysu finansowego, a ponadto globalny wstrząs podażowy i wojnę cenową na rynku ropy, mającą destrukcyjny wpływ na kapitał

Zamknięcia zakładów pracy i instytucji w Chinach na początku pandemii stają się obecnie codziennością również w pozostałych częściach świata, w szczególności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Efektem w perspektywie krótko- i średnioterminowej będzie gwałtowny spadek globalnego wzrostu gospodarczego, wzrost bezrobocia i oprocentowania kredytów hipotecznych oraz spadek zaufania konsumentów.

Na początku II kwartału najprawdopodobniej głównym tematem stanie się destrukcyjny dla cen spadek popytu na wiele kluczowych surowców, od ropy naftowej i metali przemysłowych po niektóre produkty rolne. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa możliwe, że prognozowana podaż również stanie się problemem. Górnicy i producenci mogą zacząć odczuwać skutki niedoboru siły roboczej i rozpadu łańcuchów dostaw. Wpływ spadku cen jest zauważalny zarówno w sektorze rolnym, jak i w górnictwie, ponieważ koszty produkcji idą w dół. Potencjalne ryzyko dla podaży może jednak spowodować, że wiele rynków znajdzie wsparcie szybciej, niż przewidują to prognozy popytowe.

Wpływ na światowy wzrost gospodarczy i popyt będzie znaczący. W związku z faktem, iż milionom ludzi na całym świecie nakazano pracę z domu i zakazano podróży, spadł popyt na paliwo do środków transportu. Równocześnie spadek zaufania konsumentów wpłynie na popyt na towary konsumpcyjne.

Najpoważniejsze skutki można było dotychczas zaobserwować w sektorze energetycznym. W efekcie silnego wzrostu podaży spoza OPEC i gorszej prognozy dla światowego popytu, w dniu 6 marca nastąpił nieunikniony koniec współpracy OPEC+.

Arabia Saudyjska rozpoczęła otwartą wojnę cenową, obniżając cenę przy równoczesnym zwiększeniu produkcji. Bez względu na to, czy celem była Rosja, czy wysokokosztowi producenci z amerykańskiej branży łupkowej, dla samej ropy konsekwencje tej decyzji były druzgocące. Jeżeli celem była strategia "szoku i przerażenia", decyzja ta zapadła w idealnym momencie - światowy popyt gwałtownie spadł po tym, jak globalna społeczność poddała się izolacji, aby walczyć z COVID-19.

Cena ropy Brent spadła do najniższego poziomu od 18 lat. Obejmujący największe amerykańskie koncerny naftowe fundusz SPDR Energy Select (XLE) od grudnia stracił na wartości ponad połowę. Równocześnie grupa 12 największych niezależnych producentów ropy i gazu ze Stanów Zjednoczonych odnotowała spadek kapitalizacji rynkowej poniżej 90 mld USD w porównaniu z grudniowym poziomem 300 mld USD.

(1200x750)

Ze względu na fakt, iż większość producentów ropy (w tym Rosja i Arabia Saudyjska) sprzedaje obecnie po cenie znacznie poniżej budżetowych progów rentowności, rynek w końcu się ożywi. Zanim jednak to nastąpi, pandemia musi zacząć wykazywać oznaki wygasania lub też wysokokosztowe przedsiębiorstwa produkcyjne z takich krajów, jak Stany Zjednoczone czy Brazylia muszą rozpocząć istotną i od dawna oczekiwaną redukcję. Ponadto długą drogę do ożywienia na rynku ropy Brent w kierunku przedziału 50-60 USD utrudni gwałtowny wzrost światowych zapasów ropy. Niezbędna będzie zatem ich redukcja.

W odniesieniu do rynku energetycznego jesteśmy przekonani, że istotne zmniejszenie produkcji amerykańskiej ropy z łupków w nadchodzących miesiącach może doprowadzić do od dawna oczekiwanej redukcji powiązanej z tym produkcji gazu ziemnego. Wzrost produkcji, łagodna zima na półkuli północnej oraz spadek aktywności w związku z wirusem przyczyniły się do mocnego obniżenia światowych cen gazu ziemnego. W marcu w Stanach Zjednoczonych spadły one do najniższego poziomu od 25 lat. W zależności od szybkości zahamowania produkcji ceny gazu mogą wzrosnąć powyżej poziomów prezentowanych obecnie na rynku kontraktów forward.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE