ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa: wyczekiwanie na czwartkowe spotkanie OPEC+
06.04.2020r. 12:11

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W bieżącym tygodniu rynek ropy naftowej będzie żył głównie jednym wydarzeniem - spotkaniem krajów OPEC+ na temat wspólnej interwencji na rynku ropy naftowej w celu zapewnienia wsparcia dla notowań tego surowca. Informacje o tym, że Arabia Saudyjska i Rosja mogą powrócić do rozmów, już pod koniec poprzedniego tygodnia wywołała na tym rynku falę optymizmu. To przełożyło się z kolei na dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej przynosi kontynuację siły kupujących. Niemniej, rozpoczęła się ona od delikatnego osunięcia notowań ropy w dół ze względu na przesunięcie terminu rozmów OPEC+ na późniejszy termin. Pierwotnie do telekonferencji miało dojść dzisiaj, jednak producenci uznali, że potrzebują więcej czasu, więc ostatecznie będą negocjować w najbliższy czwartek.

(1200x800)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Planowane spotkanie OPEC+ budzi wielkie nadzieje wśród inwestorów, ponieważ mowa jest o możliwych ogromnych cięciach wydobycia, sięgających 10-15% globalnej produkcji. Działanie na taką skalę pozwoli w znaczącym stopniu zniwelować efekt spadającego popytu na ropę w wyniku pandemii koronawirusa (szacowane jest obniżenie światowego popytu na ropę w bieżącym roku o około 15-20%).

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że istotne cięcia produkcji ropy naftowej będą miały miejsce także w Stanach Zjednoczonych, gdzie jednak wynikają one nie z państwowego zarządzenia, lecz z działań poszczególnych firm działających w branży naftowej. Produkcja ropy naftowej z łupków daje spółkom wydobywczym więcej elastyczności w kwestii kontrolowania wielkości produkcji niż w przypadku wydobycia ze źródeł tradycyjnych.

Wiele wskazuje na to, że notowania ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia będą poruszały się pod dyktando spekulacji na temat możliwego wyniku rozmów państw OPEC+, a także komunikatów napływających ze strony poszczególnych kluczowych producentów ropy. W obliczu tak istotnych czynników politycznych, fundamenty rynku ropy mogą zejść na dalszy plan.

(1247x831)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE