ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Od działań kryzysowych 2020 do elektroprosumentyzmu 2050. Transformacja energetyki w trybie przełomowym. Część I. Rozległe uwarunkowania i punkt oddolnego praktycznego startu
30.04.2020r. 04:12

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jeśli jest już powszechna zgoda, że nic nie będzie takim jak było przed pandemią, to na pewno dotyczy to energetyki, i to nie w szczególności a przede wszystkim. Oczywiście, dalej pozostaje pytanie jaka będzie energetyka?

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

KOMENTARZE ( 15 )


Autor: Szym 30.04.2020r. 12:32
Pan Profesor J.Popczyk przechodzi od Prosumentyzmu do Elektroprosumeryzmu. Nobel murowany. A tak poważnie- wirus zmieni Świat i nasz kraj ale to nie jest jedyna wyrocznia dla rozwoju energetyki, jak to przebija w przemyśleniach Pana Profesora. Trochę mniej fantazji i opracowania J.Popczyka miałyby pewna wartość.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 30.04.2020r. 13:28
Ja też lubię czytać profesora i dobrze jak jest ktoś, kto stara się widzieć trochę dalej i identyfikować zjawiska jakie mogą wystąpić, ale też wolałbym aby to było bardziej praktyczne, tak jak na przykład Algebra Teoretyczna czy Teoria Zbiorów, które są podstawami matematyki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 01.05.2020r. 19:32
Autor raczej z tych, którzy modele matematyczne zastępują ideologią.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 01.05.2020r. 17:51
Choć nie jestem zwolennikiem neologizmów typu "elektroprosumeryzm", to problemem prosumentów jest magazynowanie energii elektrycznej, którego to magazynowania nie są sami w stanie dokonać. Nie sądzę, że ktoś sobie wyobrazi magazyny przechowujące energię nawet tylko przez kilka dni, bo akurat słońce nie świeci. Istnienie prosumentów zależy od producentów energii elektrycznej z paliw konwencjonalnych, głównie z węgla, ponieważ w tym paliwie najłatwiej magazynować energię. Prosument i elektrownia węglowa są jak "bracia syjamscy", z tym, że po oddzielniu tych "syjamskich braci" elektrownia węglowa przeżyje, a prosument (elektro) już nie. Czyli dzień zamknięcia elektrowni węglowych i gazowych będzie dniem zgonu prosumeryzmu elektrycznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Janek 02.05.2020r. 11:28
Wirtualne elektrownia - czytaj Litwini już działają, WEK i Klaster zbilansowany to nie jest ideologia. Do niedawna ciepłownicy tez uważali, że nie ma możliwości TPA i prosumeryzmu w sieciach - znowu patrz Litwini. U mnie w ciągu rogu na ulicy 50% sąsiadów zainstalowało fotowoltaikę i pompy ciepła - nie było to dla nich tylko wirtualne. Wystarczy chcieć a nie biadolić
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 02.05.2020r. 19:46
A czy ci sąsiedzi odłączyli się od sieci? Jeżeli nie to znaczy że oczekują od systemu elektroenergetycznego wspomagania, kiedy ich panele nie będa pracować. Jak być elektroprosumentem na na całego i bez hipokryzji i trzeba odłączyć się od sieci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 04.05.2020r. 11:03
Jak zawsze możemy zostać 100 lat za "mieszkańcami Afryki" chociaż i Ci powoli nas wyprzedzają bo zawsze w tym kraju smutkiem Wisłą płynącym znajdzie się leśny dziadek, który będzie się opierał nowym rozwiązaniom. Idealnie odnalazłby się Pan wśród cieszyńskich rolników początkiem XX wieku protestującym przeciwko wprowadzeniu sieci radiowej "bo plony są gorsze"...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 04.05.2020r. 14:53
Porównanie od czapy, rzeczywistym problemem są wylobbowane przez lobbystów u polityków nieuczciwe mechanizmy wspierania OZE na koszt innych uczestników rynku energii w sytuacji, gdy OZE nie gwarantuje ciągłości zasilania odborców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 02.05.2020r. 14:35
UFF! Lepiej się słucha(miałem tą przyjemność) niż czyta.Profesor zawsze kontrowersyjny ale szkoda że czytany nieuważnie i często z lekceważeniem.Ale która władza "przystąpi do natychmiastowego eliminowania paliw kopalnych'? Raczej nikt z czytających i autora ne doczeka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 02.05.2020r. 19:50
Nie ma powodu (poza ideologią lub lobbowanie za kupowaniem energii u sąsiadów) aby rezygnować z paliw kopalnych. Trzeba zrezygnować tylko z węgla w ciepłownictwie szczególnie idywidualnym, ale nikt nie chce tego zrobić, bo większość "kopciuchów" mają biedni ludzie, których nie stać na wyłożenie 20-30 tys. zł, aby brać udział w programie "Mój prąd" czy "Czyste powietrze".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 03.05.2020r. 12:14
Dotacje są nie tylko do pomp ciepła za 20-30 tys. zł ale też wszystkich mniej emisyjnych od węgla żródeł ciepł jak ogrzewanie miejskie, gazowe, biomasę czy też na wspomaganie co i cwu takimi OZE jak PV czy kolektory cieplne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 04.05.2020r. 13:15
Czy Pan rozumie, że krajowe kopalnie w większości nie wydobywają węgla nadającego się do spalania w naszych elektrowniach? Ponieważ wydobywamy głównie węgiel koksowniczy a pozostałe węgle często nie spełniają norm (które sami sobie nałożyliśmy?) Dlaczego sprowadzamy coraz więcej węgla z Rosji czy Kolumbii? a) cena b) jakość.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Coala 06.05.2020r. 09:20
Poczytaj odrobinę przed wypowiedzią na forum. Polskie węgle (oczywiście nie koksujące tylko z typów 31 i 32) doskonale się nadają do spalania w kotłach i to z kilku powodów. Kotły były konstruowane pod węgiel o cechach węgla polskiego. Owszem polski węgiel ma odrobinę gorsze parametry jeśli chodzi o siarkę i teoretycznie jeśli chodzi o poziom zawartości popiołu. Do pokonania 1 wystarczy odsiarczanie (jest już zrobione w instalacjach IED do instalacji mniejszych jakość polskiego węgla w tym parametrze wystarczy). Z drugim specjalnie nie warto walczyć. Węgle niskopopiołowe wcale się dobrze nie palą, rodzą problemy i ryzyka. Węgiel spoza Polski zdecydowanie trudniej się prowadzi na ruszcie (tu piszę o kotłach rusztowych). Niektóre węgla zagraniczne mają bardzo wysoki poziom podziarna (problem dla instalacji odpylania). Ponadto polskie węgle generalnie mają dużo dobrych cech jeśli chodzi o inne parametry węgla (temperatury, cechy popiołu itp.). Ja osobiście wolałbym węgle polskie bo uzyskuje się na nich lepsze sprawności spalania i łatwiej utrzymać parametry kotłów. Przynajmniej takie jest moje doświadczenie. Inni mogą mieć oczywiście swoje zdanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr 08.05.2020r. 07:53
Mój mistrz - termodynamika mawiał kiedyś " jeżeli się coś rozumie, to mówi się o tym w sposób jasny i prosty. Brak jasności wypowiedzi może świadczyć : a) o niezrozumieniu materii; b) o jej zrozumieniu , ale o celowym tworzeniu konstrukcji mającej udowodnić swoje tezy. Tutaj raczej przypadek b.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojciech Goraczko 18.05.2020r. 15:18
Niezwykle wartosciowa analiza wynikajaca z dlugotrwalej aktywnosci Profesora Popczyka w przedmiotowej dziedzinie- Wdrozenie wnioskow z analizy leza w gleboko pojetym interesie narodowym i spolecznym.
Wielkie podziekowanie dla Polskiego Tesli !!!
W.G.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE