ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Od działań kryzysowych 2020 do elektroprosumentyzmu 2050. Transformacja energetyki w trybie przełomowym. Część I. Rozległe uwarunkowania i punkt oddolnego praktycznego startu
30.04.2020r. 04:12

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jeśli jest już powszechna zgoda, że nic nie będzie takim jak było przed pandemią, to na pewno dotyczy to energetyki, i to nie w szczególności a przede wszystkim. Oczywiście, dalej pozostaje pytanie jaka będzie energetyka?

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: algas 02.05.2020r. 14:35
UFF! Lepiej się słucha(miałem tą przyjemność) niż czyta.Profesor zawsze kontrowersyjny ale szkoda że czytany nieuważnie i często z lekceważeniem.Ale która władza "przystąpi do natychmiastowego eliminowania paliw kopalnych'? Raczej nikt z czytających i autora ne doczeka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 02.05.2020r. 19:50
Nie ma powodu (poza ideologią lub lobbowanie za kupowaniem energii u sąsiadów) aby rezygnować z paliw kopalnych. Trzeba zrezygnować tylko z węgla w ciepłownictwie szczególnie idywidualnym, ale nikt nie chce tego zrobić, bo większość "kopciuchów" mają biedni ludzie, których nie stać na wyłożenie 20-30 tys. zł, aby brać udział w programie "Mój prąd" czy "Czyste powietrze".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 03.05.2020r. 12:14
Dotacje są nie tylko do pomp ciepła za 20-30 tys. zł ale też wszystkich mniej emisyjnych od węgla żródeł ciepł jak ogrzewanie miejskie, gazowe, biomasę czy też na wspomaganie co i cwu takimi OZE jak PV czy kolektory cieplne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xyz 04.05.2020r. 13:15
Czy Pan rozumie, że krajowe kopalnie w większości nie wydobywają węgla nadającego się do spalania w naszych elektrowniach? Ponieważ wydobywamy głównie węgiel koksowniczy a pozostałe węgle często nie spełniają norm (które sami sobie nałożyliśmy?) Dlaczego sprowadzamy coraz więcej węgla z Rosji czy Kolumbii? a) cena b) jakość.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Coala 06.05.2020r. 09:20
Poczytaj odrobinę przed wypowiedzią na forum. Polskie węgle (oczywiście nie koksujące tylko z typów 31 i 32) doskonale się nadają do spalania w kotłach i to z kilku powodów. Kotły były konstruowane pod węgiel o cechach węgla polskiego. Owszem polski węgiel ma odrobinę gorsze parametry jeśli chodzi o siarkę i teoretycznie jeśli chodzi o poziom zawartości popiołu. Do pokonania 1 wystarczy odsiarczanie (jest już zrobione w instalacjach IED do instalacji mniejszych jakość polskiego węgla w tym parametrze wystarczy). Z drugim specjalnie nie warto walczyć. Węgle niskopopiołowe wcale się dobrze nie palą, rodzą problemy i ryzyka. Węgiel spoza Polski zdecydowanie trudniej się prowadzi na ruszcie (tu piszę o kotłach rusztowych). Niektóre węgla zagraniczne mają bardzo wysoki poziom podziarna (problem dla instalacji odpylania). Ponadto polskie węgle generalnie mają dużo dobrych cech jeśli chodzi o inne parametry węgla (temperatury, cechy popiołu itp.). Ja osobiście wolałbym węgle polskie bo uzyskuje się na nich lepsze sprawności spalania i łatwiej utrzymać parametry kotłów. Przynajmniej takie jest moje doświadczenie. Inni mogą mieć oczywiście swoje zdanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE