ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: wkrótce program dla energetyki, z harmonogramem zapotrzebowania na węgiel
15.05.2020r. 16:44

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawi niebawem program restrukturyzacji sektora energetycznego, którego częścią będzie harmonogram zapotrzebowania krajowej energetyki na węgiel - zapowiedział w piątek szef resortu aktywów, wicepremier Jacek Sasin.

Fundamentem programu dla górnictwa będzie założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy - zadeklarował wicepremier Jacek Sasin. Resort aktywów pracuje obecnie nad programami dla górnictwa i energetyki. Analizowana jest m.in. możliwość konsolidacji sektora węgla energetycznego.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w kopalni Budryk w Ornontowicach na Śląsku szef resortu aktywów państwowych zdementował informację, jakoby w planach było powołanie "Polskiego Węgla", łączącego w jednym podmiocie producentów węgla energetycznego i koksowego. Potwierdził natomiast, że rozważana jest konsolidacja wśród producentów węgla energetycznego.

"Jeśli chodzi o obszar węgla kamiennego energetycznego (...) rzeczywiście analizujemy, czy pewna konsolidacja nie byłaby dzisiaj dobrą odpowiedzią na problemy, które przed tą branżą stoją" - powiedział Sasin, przypominając, że producentami węgla energetycznego są: Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie, należąca do koncernu energetycznego Enea kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie oraz kopalnia Bobrek, należąca do katowickiego Węglokoksu.

Za przedwczesną wicepremier uznał odpowiedź na pytanie, czy program dla górnictwa będzie przewidywał likwidację niektórych kopalń. Może to być pochodną tworzącego się programu dla energetyki, nad którym w ministerstwie trwają zawansowane prace. Jego częścią ma być bowiem harmonogram zapotrzebowana krajowego sektora energetycznego na węgiel kamienny. Takiego planu domagały się wcześniej m.in. górnicze związki zawodowe.

Intencją resortu aktywów - jak mówił Sasin - jest, by nie dochodziło do znanej z przeszłości sytuacji braku korelacji pomiędzy ilością wydobywanego węgla a zapotrzebowaniem energetyki na ten surowiec. Powodowało to niedobór węgla w energetyce i konieczność importu węgla, a w ostatnim czasie - nadprodukcję, czego widocznym dowodem są zwały niesprzedanego węgla przy kopalniach.

"Chcemy tę sytuację zdecydowanie uporządkować. To jest cel, który postawiłem przed sobą i przed swoim resortem - żebyśmy w bardzo planowy sposób to wydobycie prowadzili, w uzależnieniu od potrzeb" - zadeklarował szef resortu aktywów państwowych. Ocenił, że prace nad programem dla energetyki są już dalece zaawansowane, zaś program dla górnictwa ma być przedstawiony do końca czerwca.

Sasin podkreślił, że nie ma planów dotyczących konsolidacji firm wytwarzających węgiel energetyczny z producentem węgla koksowego - Jastrzębską Spółką Węglową, np. w postaci wspólnego podmiotu "Polski Węgiel, o którym w ostatnim czasie informowały media.
"Mogę w tej chwili powiedzieć bardzo zdecydowanie, że nie planujemy jako MAP forsować tego typu rozwiązania - to jest rozwiązanie, które byłoby całkowicie niefunkcjonalne; nie da się wrzucić do jednego worka spółek węglowych, które zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla energetycznego, i takiej firmy jak JSW, która ma zupełnie inny profil działalności (...). Byłoby po prostu kompletnie niecelowe, żeby łączyć tak dwa różne zupełnie obszary działalności, które tylko w nazwie są bardzo do siebie zbliżone" - podkreślił Sasin.

Przygotowywany obecnie plan dla górnictwa - jak mówił wicepremier - ma dać gwarancję, że sektor węglowy będzie rentowny i będzie w stanie funkcjonować w warunkach rynkowych. Podkreślił też, że program musi być społeczne akceptowalny.

"Ten plan będzie musiał znaleźć również swoje potwierdzenie w decyzjach załóg, związków zawodowych, reprezentantów strony społecznej. Chciałbym, żeby tan plan jako swój fundament miał założenie, że żaden górnik nie będzie tracił pracy - chcielibyśmy takie rozwiązanie znaleźć" - powiedział szef MAP.

Podczas wizyty w należącej do JSW kopalni Budryk Sasin m.in. spotkał się z zarządem jastrzębskiej spółki i działającymi w niej związkami zawodowymi. Zapoznał się też z sytuacją epidemiczną w należącej do JSW kopalni Pniówek w Pawłowicach, gdzie - jak poinformował - potwierdzono dotąd blisko 400 przypadków koronawirusa (jedna osoba jest hospitalizowana), a 273 osoby skierowano na kwarantannę. W ramach badań przesiewowych pobrano wymazy od ok. 7 tys. pracowników - część czeka jeszcze na wyniki testów. Kopalnia Pniówek przed tygodniem wstrzymała wydobycie węgla. Także w dwóch innych kopalniach JSW potwierdzono po kilka przypadków zakażenia.

Sasin mówił o działaniach podjętych w kopalniach JSW, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. M.in. zmniejszono liczbę zmian pracowniczych i organizację pracy oraz zintensyfikowano dezynfekcję przestrzeni, z których korzystają pracownicy. Wicepremier dziękował kierownictwu i załodze JSW za pracę i poświęcenie. Podkreślił ogromne zdyscyplinowanie, mobilizację i odpowiedzialność załogi kopalni Budryk, gdzie absencja pracowników wynosi obecnie zaledwie 17 proc. "To pokazuje, że w tych trudnych momentach na górników można liczyć, na górnikach można polegać" - mówił.

"Obiecuję wszystkim górnikom, że będziemy - jako resort aktywów państwowych - robić wszystko, żeby polskie górnictwo miało przed sobą naprawdę dobrą przyszłość" - powiedział wicepremier.

Łącznie w kopalniach węgla kamiennego - według danych przedstawionych w piątek przed południem przez wojewodę śląskiego - zakażonych koronawirusem jest obecnie ok. 1,9 tys. górników, głównie z trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej, należącej do JSW kopalni Pniówek oraz bytomskiej kopalni Bobrek. W piątek rozpoczęła się druga faza badań przesiewowych, w ramach których ponownie przetestowanych będzie kilkanaście tysięcy górników z tych pięciu kopalń

Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 14 )


Autor: Piotr von Wrocek 15.05.2020r. 18:11
Ciekawe: górnicy nie mogą tracić pracy a inni mogą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ted 15.05.2020r. 22:14
Skoro się niedostatecznie dopominają, to chyba mogą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 15.05.2020r. 23:01
Po co tyle nienawiści? Jak nie masz pracy do zatrudnij się w kopalni i jak sam piszesz, to jej nie stracisz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Piotr von Wrocek 16.05.2020r. 13:36
1. Nie każdy ma wykształcenie do pracy w kopalni,
2. Nie każdy mieszka blisko kopalni.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 16.05.2020r. 18:13
Możesz zatrudnić się do oczyszczania chodników ze spodów z taśmociągu, tam akceptują z wykształceniem od III klas podstawówki do doktoratu. Co najmniej 1/3 polskich pracowników dojeżdża w Polsce do pracy, nie mówiąc o tych co pracują zagranicą. Zresztą można przeprowadzić się do Bielska Białej czy Żywca. Ladnie w górach i na kopalnię można codziennie dojechać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk II 15.05.2020r. 22:10
Może się nie znam, ale tak na prosty chłopski rozum, czy harmonogram zapotrzebowania nie powinien być podstawą a nie elementem takiego programu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 16.05.2020r. 18:15
Myślę, że nie. Prawidłowa kolejność jest taka:
1. Ustalenie celu
2. Analiza zasobów
3. Wybór metody osiągnięca celu
4. Harmonogram
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk II 22.05.2020r. 23:22
to jest bardzo teoretyczne podejście. Wydaje mi się, że jednak na początku należy określić przewidywane potrzeby dostaw energii w przewidywalnym okresie czasu - czyli harmonogram zapotrzebowania - i do tego budować plany zapewnienia dostaw z uwzględnieniem dostępnych zasobów i niezbędnych środków (w tym metod). Ale, może się nie znam ..., pomimo przepracowanych 40 lat w tym 25 w planowaniu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetycy XXI w 15.05.2020r. 23:59
Najciekawsze to kogo w kopalniach zaliczają jako górnika? A zadaniem dla sztabu MAP jest określenie:
1. ile ton węgla energetycznego o sprawdzanych parametrach potrzebuje łącznie energetyka każdego dnia do końca roku oraz w latach następnych; 2. ustalić które kopalnie taki węgiel produkują; 3. Jak zorganizować produkcję węgla w Polsce aby jego koszt zakupu przez energetykę był na poziomie indeksów z trzech portów ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia); 4. Ustalić realny plan potrzeb i dostaw poszczególnych gatunków i asortymentów węgla dla innych odbiorców niż energetyka; 5. Ustalić realne potrzeby dostaw wg poszczególnych tygodni w roku aby unikać zbędnej nadprodukcji na hałdy. Czas pustego gadania skończył się od początku marca br.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 16.05.2020r. 18:40
Czy potrafiłby ktoś Panu Sasinowi & kompany wyjaśnić, że zarządzanie gospodarką poprzez centralne planowanie było już w tym kraju ćwiczone w latach 1945-1989 i spowodowało nasze zapóźnienie cywilizacyjne w stosunku do zachodnich państw na około 2 pokolenia? No cóż walenie głową w mur i obwinianie wszystkich wokół o nasze porażki zawsze nam najlepiej wychodziło!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 17.05.2020r. 20:11
Nie trzeba tłumaczyć. Energetyka jest przemysłem strategicznym decydującym o bezpieczeństwie kraju. Jedna kopalnia czy elektrownia jest ważniejsza od pułku czołgów. Dlatego trzeba tym zarządzać centralnie. Jeżeli udaje się, że można wolno rynkowo, to kończy się jak z elektrownią Połaniec, Rybnik, Kogeneracją czy GZE, które trzeba było odkupić za cenę dwukrotnie wyższą od uzyskanej z prywatyzacji, nie mówiąc o eksploatacji majątku. W kolejce do przymusowej nacjonalizacji jest PKP Energetyka, w chwili gdy inwestor uzna, że już dostatecznie dużo zarobił.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: U-bot 18.05.2020r. 13:15
Twój wpis Eko tylko potwierdza słuszność tego co napisałem
powyżej :-).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Paweł 17.05.2020r. 08:31
Planowanie zapotrzebowania na węgiel dla energetyki to jak wróżenie z fusów.. W dobie rozwoju źródeł OZE i rozwoju połączeń transgranicznych.. życzę powodzenia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 17.05.2020r. 10:29
Nie ma cudów bo już w czerwcu bankrut pgg nie będzie miał kasy na wypłaty a że wtedy już będzie po wyborach to upa dłe pgg szybko zbankrutuje i wyląduje w srk. Bo nie można wiecznie kopać na zwały najdroższego węgla na świecie którego nikt nie chce kupować i już się go kurzy 16 mln t. Budżet już nie uratuje z pieniędzy podatników upadłego górnictwa bo kasę wydrenowała już pandemia.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 14 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE