ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa najdroższa od dwóch miesięcy
18.05.2020r. 11:39

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej były okresem przewagi strony popytowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (WTI) po raz pierwszy od połowy marca przekroczyła barierę na poziomie 30 USD za baryłkę, a tym samym, dotarła do najwyższych poziomów od dwóch miesięcy. W górę pną się również notowania europejskiej ropy Brent, które przekraczają 33 USD za baryłkę.

Strona popytowa na rynku ropy naftowej rozpędza się wraz z kolejnymi doniesieniami o otwieraniu gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Te zmiany łączą się bowiem z oczekiwaniami stopniowego wzrostu popytu na paliwa.

(1194x795)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dodatkowym wsparciem dla notowań ropy naftowej są informacje o dalszych cięciach produkcji tego surowca. Według piątkowego raportu Baker Hughes, liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu spadła o 34 do poziomu 258, czyli do najniższego poziomu w historii prowadzonych statystyk na ten temat. Dodatkowo, ogromne cięcia produkcji wprowadziły kraje OPEC+.

Ważnym testem sytuacji na rynku ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych będzie jednak jutrzejsza sesja, czyli ostatnia sesja przed wygasaniem czerwcowego kontraktu na ten surowiec w USA. Miesiąc temu, podczas pamiętnej sesji 20 kwietnia, ceny majowych kontraktów na ropę spadły do poziomów niemal -40 USD za baryłkę. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym miesiącu nie dojdzie do powtórki tej sytuacji, czyli do paniki i ujemnych cen ropy - wielu inwestorów wzięło pod uwagę ten scenariusz i już wcześniej zamykało lub rolowało pozycje na rynku ropy, a ponadto sytuacja po stronie zapasów jest lepsza niż jeszcze miesiąc temu.

(1194x795)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE