ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Techniki jądrowe wspierają produkcję roślin uprawnych na zasolonych glebach Bliskiego Wschodu
18.05.2020r. 14:02

Aby sprostać podwójnemu wyzwaniu związanemu z zasoleniem gleby i brakiem wody, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), wsparła dziesięć krajów w regionach dotkniętych poważnym zasoleniem w celu poprawy praktyk zarządzania glebą, wodą i uprawami z wykorzystaniem technik jądrowych i izotopowych. Po upływie pięciu lat rolnicy z powodzeniem uprawiają rośliny na zasolonych glebach osiągając dobre plony.

Zasolenie - rosnąca ilość soli w glebie - przyczynia się do degradacji gleby, pustynnienia, a w następstwie do zagrożenia bezpieczeństwa dostaw żywności. Na Bliskim Wschodzie głównym ograniczeniem rozwoju rolnictwa na obszarach suchych i półsuchych jest ograniczona dostępność wody, co utrudnia produkcję rolną. Poprzez Program Współpracy Technicznej i we współpracy z FAO - MAEA przeszkoliła i współpracowała z 60 naukowcami z Iraku, Jordanii, Kuwejtu, Libanu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jemenu, którzy obecnie korzystają z jądrowych i izotopowych technik w celu poprawy plonów na zasolonych glebach. Kraje te współdziałają w ramach Umowy o współpracy państw arabskich w Azji w zakresie badań, rozwoju i szkoleń związanych z nauką i technologią jądrową (ARASIA).

"Zasolenie gleby jest procesem dynamicznym i rozprzestrzenia się globalnie w ponad 100 krajach, a żaden kontynent nie jest od niego całkowicie wolny", powiedział Mohammad Zaman, naukowiec zajmujący się glebą i odżywianiem roślin we Wspólnym Wydziale FAO/MAEA do spraw Technik Jądrowych dla Żywności i Rolnictwa. "Większość krajów Bliskiego Wschodu zmaga się z problemem poważnego zasolenia, a przewiduje się, że wzrośnie ono z powodu zmian klimatu i ich konsekwencji: wzrostu poziomu morza i wzrostu temperatury powietrza. Głównymi wyzwaniami w tych warunkach są dostępność niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza azotu, a także wody dla roślin, na które niekorzystnie wpływa nadmierna ilość soli w glebie."

Niech rosną

Od początku projektu w 2014 r. przeszkolono 60 naukowców z zakresu technik jądrowych i izotopowych, które odgrywają kluczową rolę w określaniu ilości azotu i wody niezbędnej dla roślin. Obejmowały one zastosowanie sond neutronowych wilgotności gleby do monitorowania jej poziomów oraz technikę izotopową azotu-15, która wykorzystuje stabilne izotopy, aby pomóc śledzić, jak rośliny reagują i wykorzystują nawóz. Informacje uzyskane z pomocą tych technik pozwalają rolnikom określić odpowiedni rodzaj i ilość potrzebnego nawozu i wody w oparciu o właściwości gleby, jak i rodzaje upraw.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju wody do nawadniania można z czasem poprawić fizyczne i chemiczne właściwości gleby. Nagromadzona w ziemi sól jest bowiem wypłukiwana co umożliwia kiełkowanie i wzrost większej ilości upraw. W rezultacie rolnikom w krajach uczestniczących w projekcie udało się z powodzeniem uprawiać różne rośliny i osiągać wysokie plony. Jako przykłady wymienić można proso w Libanie, jęczmień i krokosz barwierski w Jordanii oraz komosę ryżową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nawadnianie za pomocą słonej wody gruntowej

Zasolenie gleby w Iraku jest spowodowane przede wszystkim złymi praktykami nawadniania, takimi jak stosowanie słonej wody i zagęszczanie gleby, co prowadzi do niskiego drenażu. FAO szacuje, że Irak traci rocznie około 25 000 hektarów ziemi uprawnej w wyniku zasolenia.

Przy wsparciu MAEA i FAO biomasa roślinna wyprodukowana z uprawianych roślin odpornych na sól została wykorzystana jako pasza dla zwierząt. Ilość uprawianych terenów wzrosła, gdy rolnicy odzyskali zasoloną ziemię. "Setki rolników powróciło obecnie z północnego Bagdadu na swoje ziemie w południowym Bagdadzie" - powiedział Ibrahim Bakri Adbulrazzaq, były Dyrektor Generalny Dyrekcji ds. Badań Rolniczych w Ministerstwie Nauki i Technologii, który kierował projektem w Iraku.

W Syrii niedobór słodkiej wody, pogarszająca się jakość wody i zasolenie gleby są głównymi czynnikami ograniczającymi produktywność rolnictwa i zrównoważenie zasobów naturalnych. "Wyniki wygenerowane w czasie projektu były bardzo cenne" - powiedział Mussadak Janat, badacz z Komisji Energii Atomowej w Syrii, który kierował tym projektem. "W ciągu trzech lat średni plon okry wzrósł do ponad 13 ton z hektara, co jest porównywalne z tym, co można osiągnąć w warunkach uprawy bez zasolenia gleby. Plony jęczmienia przekroczyły 5 ton z hektara i około 4,5 tony w postaci suchej biomasy pomimo nawadniania słoną wodą gruntową, a plon prosa wyniósł ponad 3,5 tony ziarna z hektara".

Przewodnik dla produkcji roślin na zasolonych glebach

W oparciu o doświadczenie ekspertów z różnych krajów opracowano Przewodnik dotyczący oceny i likwidacji zasolenia oraz dostosowania się do niego przy użyciu technik jądrowych i pokrewnych w celu rozpowszechnienia wiedzy na temat zrównoważonego użytkowania terenów zasolonych i pod wpływem słonawej wody (brackish water) oraz drzew i upraw tolerujących sól uprawianych na ziemiach pustynnych.

"Przewodnik ten można zastosować do wszystkich rodzajów zasolonych gleb, pomagając rolnikom w różnych regionach w powiększeniu ich plonów", powiedział Zaman.

Nauka. Neutronowa sonda wilgotności gleby i technika izotopowa azotu-15

Sondy neutronowe służą do monitorowania poziomu wilgoci w glebie. Podczas pomiarów sonda jest wkładana do ziemi, a emitowane neutrony zderzają się z atomami wodoru wody również obecnymi w glebie. Zderzenie spowalnia neutrony - im większa liczba atomów wodoru, tym bardziej spowalniane są neutrony - i ta zmiana prędkości neutronów jest wykrywana przez sondę, co pozwala na określenie poziomu wilgotności gleby. Im więcej wykrytych wolnych neutronów, tym wyższa jest wilgotność gleby.

Azot jest kluczowym składnikiem gleby i nawozów i odgrywa ważną rolę we wzroście roślin i fotosyntezie - procesie, w którym rośliny przekształcają energię światła słonecznego w energię chemiczną. Gdy atomy azotu oddziałują z atomami w glebie, nawozach i wodzie, zmieniają się one w formy pochłaniane przez rośliny, uwalniane do atmosfery lub absorbowane przez glebę. Nawozy oznaczone trwałymi izotopami azotu-15 (15N) - atomy z dodatkowym neutronem - umożliwiają naukowcom śledzenie izotopów w celu ustalenia, jak skutecznie rośliny reagują na i wykorzystują nawóz. Metoda ta nazywa się techniką izotopową azotu-15 i dzięki niej można ulepszyć praktyki gospodarowania, co z kolei może pomóc w zwiększeniu plonów i optymalizacji zużycia nawozu.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE