ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach wzrosło po zniesieniu kwarantanny
18.05.2020r. 16:38

Zanieczyszczenie powietrza niektórymi substancjami wzrosło w Chinach powyżej poziomu z 2019 roku po spadku wiązanym ze wstrzymaniem działalności gospodarczej przez pandemię Covid-19 - ogłosiła w poniedziałek organizacja badająca zanieczyszczenie powietrza.

Ponowny wzrost wynika głównie ze wznowienia pracy zakładów przemysłowych, gdyż w największych chińskich miastach zanieczyszczenie jest wciąż niższe niż rok temu - ocenili w swym raporcie badacze z organizacji Centre For Research on Energy and Clean Air (CREA) z siedzibą w Helsinkach.

Poziom zanieczyszczeń niektórymi substancjami znacznie zmniejszył się w lutym, gdy w Chinach wprowadzono surowe ograniczenia, by powstrzymać szerzenie się koronawirusa. W całym kraju wstrzymywano pracę fabryk, a mieszkańcom ograniczano możliwość przemieszczania się i podróży pomiędzy prowincjami.

"Są teraz wczesne sygnały ostrzegawcze, że ożywienie w Chinach po kryzysie z Covid-19 odwraca korzystne zmiany jakości powietrza" - napisano w sprawozdaniu z badania CREA. Dodano, że średnie krajowe wskaźniki zanieczyszczeń drobnymi cząstkami PM2,5, a także dwutlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki i ozonem przekroczyły w ostatnich 30 dniach poziom sprzed roku.

Wszystkie cztery rodzaje zanieczyszczeń są groźne dla zdrowia, a ich poziom w Chinach wciąż znacznie przekracza wartości uznawane za bezpieczne, mimo poprawy osiągniętej od 2013 roku - podkreślili badacze.
Na gęsto zamieszkanych obszarach miejskich odnotowano mniejszy wzrost poziomu zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu niż w pozostałej części kraju, co sugeruje mniejszy udział miejsc, gdzie głównym źródłem emisji jest transport. Ruch pasażerski jest wciąż mniejszy niż przed rokiem, ale obawy o zakażenie koronawirusem sprawiły, że część osób rezygnuje z transportu publicznego i jeździ prywatnymi samochodami, co "nie pomaga" jakości powietrza - napisano w opisie badania.

Wykorzystano w nim dane z 1,5 tys. oficjalnych stacji monitorowania poziomu zanieczyszczeń w Chinach kontynentalnych.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE