ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Nie było powtórki z ujemnych cen na rynku ropy
20.05.2020r. 10:51

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Czerwcowy kontrakt na ropę naftową WTI wygasł wczoraj na poziomie 32,50 USD za baryłkę po dziennej zwyżce, co pokazuje, że sytuacja na rynku ropy naftowej jest obecnie zupełnie inna niż jeszcze miesiąc temu. Dla przypomnienia - ostatni dzień handlu majowym kontraktem, 20 kwietnia br., przyniósł pamiętne zejście notowań ropy do poziomów poniżej zera.

Rynek ropy naftowej uniknął powtórki z chaosu, ponieważ fundamenty rynkowe są lepsze niż miesiąc temu. Przede wszystkim, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zaczęły spadać - i choć nie wiadomo jeszcze, na ile trwała jest to tendencja, to sytuacja pod kątem zapasów ewidentnie się poprawia.

(1194x795)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Pokazał to wczorajszy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API, American Petroleum Institute), w którym wyliczono, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich delikatnej zwyżki, o niecały milion baryłek. Wzrosła aktywność amerykańskich rafinerii, co sugeruje, że przygotowują się one na wzmożony popyt na paliwa na skutek luzowania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.

Dzisiaj swoje dane na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii, który ma dostęp do większej ilości danych niż API, więc jego publikacje uznawane są za lepsze odzwierciedlenie sytuacji na rynku. Jeśli potwierdzi on spadek zapasów, to będzie to kolejny czynnik sprzyjający wzrostom cen ropy naftowej. Warto jednak mieć na uwadze, że chociaż nastroje na rynku ropy naftowej się poprawiły, to wielu inwestorów nadal wykazuje dużą ostrożność ze względu na niepewność dotyczącą pandemii.

(1194x795)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE