ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PIE i Instrat: Dywersyfikacja polskiego miksu energetycznego już nie tylko konieczna, ale i możliwa
21.05.2020r. 11:43

Zróżnicowanie źródeł wytwarzania energii w polskim miksie będzie w najbliższych latach postępować, oceniają w raporcie "Przyszły miks energetyczny Polski - determinanty, narzędzia i prognozy" analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Fundacji Instrat. Według nich będzie to związane nie tylko z polityką klimatyczna i wynikających z niej zobowiązań, ale także w efekcie pogarszająca się sytuacji ekonomiczna kopalni i elektrowni węglowych przy rosnącej branży OZE.

Jak zwrócono uwagę w opracowaniu, jeszcze w 1990 r. 14 krajów UE wydobywało 370 mln ton węgla kamiennego, w 2018 r. już tylko 5 państw wydobywało łącznie 74 mln ton, z czego udział Polski wyniósł 86 proc. (red.: w ubiegłym roku 67 mln ton, 3 kraje i 92 proc. udziału Polski).

Dlatego w ocenie autorów opracowania dekarbonizacja polskiej gospodarki staje się coraz bardziej uzasadniona z punktu widzenia interesu gospodarczego kraju. Jak podkreślają, wyczerpujące się zasoby łatwo dostępnego surowca sprawiają, że krajowe górnictwo dostarcza na rynek węgiel o gorszych parametrach, a dużą część spalanego w Polsce węgla importujemy, co sprawia, że trudno dłużej mówić o węglu jako o filarze bezpieczeństwa energetycznego.

Jednocześnie, spadają koszty wytworzenia energii elektrycznej z OZE, czego w ocenie analityków PIE i Instratu najjaskrawszym przykładem jest fotowoltaika gdzie w okresie 2010-2018 odnotowano aż 77 proc. spadek.

Jak piszą autorzy analizy, paliwem przejściowym energetyki może być gaz. W krajach, gdzie zrezygnowano z węgla i postawiono na OZE, jak np. w Danii, gaz okazał się paliwem przejściowym na okres kilku dekad. Natomiast alternatywą dla elektryfikacji gospodarki w oparciu o źródła odnawialne może być mieszanina gazu i wodoru.
W opracowaniu zwrócono tez uwagę na potrzeba zapewnienia stabilności dostaw przy jednoczesnym spełnieniu wymogów polityki klimatycznej wymaga również myślenia o wielkoskalowych i niskoemisyjnych źródłach, takich jak elektrownie jądrowe. Jednak jak zaznaczają autorzy raportu przejście z energetyki węglowej do jądrowej oprócz wysokich kosztów takich inwestycji, podtrzyma problem malejących zasobów hydrologicznych w kraju.

Jak wskazują eksperci PIE oraz Instratu, w związku z liberalizacją rynku energii coraz większą rolę w kształtowaniu miksu energetycznego będą miały nie pojedyncze decyzje o budowie konkretnych elektrowni przez państwowe koncerny, ale regulacje unijne i krajowe na podstawie, których każdy typ inwestora będzie budował nowe, rozproszone źródła wytwórcze. Takie zjawisko określa się jako różnicę między perspektywą rynkową i regulacyjną. Podczas gdy rośnie presja ze strony rynku kapitałowego na podejmowanie projektów gwarantujących inwestorom prywatnym wyższej stopy zwrotu, to od państwa rynek oczekuje tworzenia regulacji wyznaczających ogólny kierunek, a inwestycji jedynie w infrastrukturę krytyczną oraz badania i rozwój. Dlatego w ocenie autorów raportu kluczowe dla polskiego miksu energetycznego cele lub wartości, jak np. udział OZE powyżej 50 proc. albo graniczną datę odejścia od węgla będą określały strategie krajowe i unijne, ale za wdrożenie będzie odpowiedzialny rynek.

W tej sytuacji według analityków PIE Instratu coraz ważniejsza jest analiza dostępnych scenariuszy rozwoju miksu energetycznego wynikających z modelowania rynku energii. Jak wskazują autorzy, obecnie istniejące prognozy z Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r., Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) oraz Komisji Europejskiej różnią się w sposób istotny, a niepewność co do kształtu miksu będzie dalej rosnąć. IEA wprost odnosi się w swoich scenariuszach do konieczności spełnienia zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego, zaś scenariusze unijny i krajowy pomijają ten aspekt.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Fortom 21.05.2020r. 13:43
Nieistotne ile krajów UE wydobywa węgiel ani ile węgla wydobywa. Porównajmy ile krajów spala węgiel oraz ile węgla... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 21.05.2020r. 13:56
Z wykresów wynika, że w 2027 r będzie 6000MW w elektrowniach konwencjonalnych przy miniumu sieciowym 8000MW i żądanej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Loża_szyderców 21.05.2020r. 15:57
Z tego co mi wiadomo, to w Polsce jest wiele wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się prognozami rozwoju sektora... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 21.05.2020r. 21:14
Do 2030 roku wszystkie kraje UE oprócz Niemiec i nas odejdą od węgla a Niemcy to zrobią najpóżniej w 2038 roku. A my... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE