ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny oficjalnie ograniczają import ropy z Iranu, jednak krążą plotki o łamaniu sankcji
21.05.2020r. 12:10

Pomimo głośnej krytyki polityki sankcji "maksymalnego nacisku" prezydenta USA Donalda Trumpa wobec Iranu, Pekin oficjalnie ogranicza import ropy z tego kraju, chociaż krążą plotki o tajnych dostawach surowca - czytamy w BiznesAlert.pl.

Chiny są największym odbiorcą irańskiej ropy i ważnym partnerem strategicznym tego kraju. Właśnie dlatego starania USA, by maksymalnie ograniczyć dostawy ropy do Chin są kluczowe, by utrzymać presję ekonomiczną na Teheranie. Trump próbuje zmusić przywódców Iranu do renegocjacji irańskiej umowy nuklearnej, która zaoferowała zwolnienie z sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego. Stany Zjednoczone przestały być częścią tej umowy w 2018 roku i ponownie nałożyły sankcje, ponieważ uważały, że porozumienie nie obejmuje rozwoju irańskich pocisków balistycznych ani wsparcia dla grup bojowników na Bliskim Wschodzie.

Analiza danych celnych Chin pokazuje, że deklarowany import ropy z Iranu w marcu był o 88,9 procent niższy niż rok wcześniej. W ostatnim miesiącu znaczny spadek całkowitego irańskiego eksportu ropy, który jest siłą napędową gospodarki, związany jest ze zmniejszeniem zakupów w Chinach. I chociaż spadek popytu związany z koronawirusem prawdopodobnie przyczynił się do spadku zakupów ropy w Chinach, zagrożenie ze strony sankcji USA wydaje się być główną przyczyną, ponieważ Pekin szukał dostaw gdzie indziej. Analiza Reutera pokazuje, że marcowy import ropy naftowej w Pekinie wzrósł nieznacznie rok do roku, ponieważ rafinerie zaopatrzyły się w tańsze ładunki.
Chodzą jednak słuchy, że Chińczycy nadal importowali ropę z Iranu przez wyłączanie systemów automatycznej identyfikacji w tankowcach, co spotkało się z dezaprobatą ze strony USA. Skala rzekomych tajnych dostaw do Chin nie została jeszcze ustalona, ale biorąc pod uwagę odnotowany znaczny wzrost ilości ukrytych ładunków w zeszłym roku, do Chin może docierać więcej ropy niż jest to deklarowane. Stany Zjednoczone starały się powstrzymać podejrzane uchylanie się od sankcji przez Chiny nakładając surowe kary na chińskich przewoźników, głównie firmę COSCO - czytamy w BiznesAlert.pl.
The Diplomat , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE