ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

10,5 mln dotacji na OZE dla samorządów w woj. lubelskim
21.05.2020r. 12:32

Ponad 10,5 mln zł dotacji na dofinansowanie budowy instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych otrzymało w czwartek sześć gmin w woj. lubelskim z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość tych inwestycji wyniesie prawie 23 mln zł.

Stosowne umowy z marszałkiem województwa lubelskiego podpisali w czwartek w Lublinie wójtowie gmin: Godziszów, Batorz, Potok Wielki, Mełgiew, Rachanie oraz Wilkołaz.

"To kolejne gminy, które otrzymują to wsparcie. Ten kierunek jest bardzo właściwy, wpisujemy się w politykę walki o tzw. zielony ład, o to, by Lubelszczyzna, Polska była wolna od CO2.(...) To jeden z programów cieszących się największym zainteresowaniem, bo to są podwójne korzyści - dla gospodarstwa domowego to mniejsze rachunki za prąd, za energię, a dla państwa czyste powietrze" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W podlubelskiej gminie Mełgiew realizowane będą dwa projekty o łącznej wartości ponad 11 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to łącznie ponad 5,3 mln zł. W ramach obu projektów zostaną zakupione i zainstalowane w gospodarstwach domowych ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, piece na biomasę - w sumie 757 sztuk. "Mieszkańcy gminy bardzo chcą inwestować w energię odnawialną. Cieszy nas to bardzo, a dzięki temu projektowi możemy im skutecznie w tym pomóc. Myślę, że będziemy jedną z bardziej ekologicznych gmin w woj. lubelskim" - powiedziała wójt gminy Mełgiew Magdalena Wójcik.
Gmina Rachanie realizować będzie projekt o wartości ponad 3,4 mln zł, ale w tym przypadku dofinansowanie unijne stanowić będzie 2,7 mln zł. "Dokładamy tylko 755 tys. zł. Tak wysoki poziom dofinansowania to premia za to, że nasza gmina ma czyste powietrze" - zaznaczył wójt gminy Rachanie Roman Miedziak. Projekt dotyczy instalacji w 276 gospodarstwach, w tym 150 to panele fotowoltaiczne, a 126 - kolektory słoneczne. "Myślę, że to przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców" - dodał wójt.

Podpisane w czwartek umowy dotyczą projektów wybranych w ostatnim konkursie na dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w Lubelskiem, w kończącej się unijnej perspektywie finansowej. Do konkursu tego samorządy zgłosiły 210 projektów, dotacje przyznano 86 projektom z 76 gmin. Łączna kwota dofinansowania wyniesie 186 mln zł, niemal dwa razy więcej niż pierwotnie planowano.

Jak podał Stawiarski, w całej obecnej perspektywie finansowej, w latach 2014-2020, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na dofinansowanie do instalacji OZE przeznaczono blisko 750 mln zł. "To była kwota za mała, została wydana co do grosza" - powiedział. Jego zdaniem na zaspokojenie zgłoszonych przez samorządy potrzeb i realizowanie wszystkich złożonych wniosków potrzeba jeszcze ok. 340 mln zł. Według Stawiarskiego można się spodziewać, że kolejne dotacje na ten cel będą w programach z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE