ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG oszacował wyniki za pierwszy kwartał
21.05.2020r. 18:51

PGNiG szacuje skonsolidowany zysk netto w I kw. na 0,78 mld zł wobec 1,1 mld zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 511 mln zł.


Według szacunków, skonsolidowane przychody PGNiG spadły w I kw. do 13,76 mld zł z 14,3 mld zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes wskazywał na przychody na poziomie 11,48 mld zł.

Skonsolidowany wynik EBITDA spadł do 2,08 mld zł z 2,22 mld zł rok wcześniej i był wyższy o ponad 23 proc. od średniej prognoz analityków. Spółka podała w wynik zawiera odpis aktualizujący majątek trwały w wysokości 0,76 mld zł.

Wynik EBITDA segmentu "Poszukiwanie i Wydobycie" spadł do 70 mln zł z 1,3 mld zł rok wcześniej (w tym odpis obniżył wynik segmentu o 0,76 mld zł). W segmencie "Obrót i Magazynowanie" zysk wzrósł do 0,91 mld zł z 70 mln zł straty przed rokiem - zmiana wartości zapasów podwyższyła wynik w I kw. 2020 roku o 0,25 mld zł, rok wcześniej było to 40 mln zł. EBITDA w segmencie dystrybucyjnym wzrosła do 0,77 mld zł z 0,63 mld zł, a w segmencie wytwarzania do 0,42 mld zł z 0,4 mld zł.

Skonsolidowany szacunkowy wynik operacyjny spadł do 1,21 mld zł z 1,43 mld zł. Konsensus PAP Biznes wynosił 882 mln zł.

W komunikacie podano, że w segmencie "Poszukiwanie i Wydobycie" na wyniki wpłynęły m.in. niższe rdr notowania cen produktów, w tym ceny ropy naftowej Brent oraz ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii (o 40 proc. w porównaniu do I kwartału 2019 r.). Jednocześnie wzrósł wolumen wydobycia ropy naftowej w Norwegii.
Na wyniki segmentu "Obrót i Magazynowanie" również wpłynęły niższe o 11 proc. notowania 9-miesięcznej średniej ceny ropy naftowej Brent i istotny spadek ceny gazu na TGE oraz niższa o 2,9 proc. średnia cena za paliwo gazowe w taryfie detalicznej, obowiązującej od 1 stycznia. Zysk na realizacji instrumentów zabezpieczających zwiększył wynik segmentu o 819 mln zł (w I kwartale 2019 r. było to 179 mln zł). Dodatkowo na wyniki wpływ miało zastosowanie od 1 marca nowej formuły cenowej kontraktu jamalskiego zasądzonej przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie.

W segmencie "Dystrybucja" wpływ miała m.in. niższa o 5 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu, wyższa średnia temperatura w I kwartale 2020 r. o 1,2 stopnia Celsjusza rdr oraz saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu: plus 16 mln zł w I kwartale 2020 r. wobec minus 131 mln zł rok wcześniej.

W segmencie "Wytwarzanie" spółka miała niższe przychody ze sprzedaży ciepła o 2 proc. rdr na skutek wzrostu średniej temperatury i niższych wolumenów produkcji ciepła oraz niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania - o 3 proc. rdr.

Spółka podała, że prezentowane dane mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Publikacja raportu za I kwartał planowana jest na 4 czerwca.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE