ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nadzór jądrowy: Energetyka jądrowa odegrała bardzo duża rolę w czasie pandemii koronawirusa
22.05.2020r. 08:31

Sektor jądrowy zareagował szybko i skutecznie na bezprecedensowe wyzwania pandemii COVID-19 bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, ochrony fizycznej lub nieproliferacji - poinformowali uczestnicy panelu podczas seminarium internetowego zorganizowanego przez Federalny Urząd Regulacji Jądrowej (FANR) Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zastanawiali się także, jak zastosować wyciągnięte wnioski w erze post-pandemicznej.

W seminarium internetowym "Wpływ pandemii COVID-19 na sektor energii jądrowej i potrzebę innowacji" udział wzięli Prezes i Dyrektor Generalny Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNSC) Rumina Velshi, Dyrektor Generalny FANR Christer Viktorsson, Dyrektor Generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (WNA) Agneta Rising i Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Fizycznej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Juan Carlos Lentijo, którzy poinformowali, jak ich organizacje zareagowały na aktualne wyzwania.

Velshi powiedziała, że pandemia była wydarzeniem bezprecedensowym pod względem szybkości, z jaką się rozwijała, jej globalnego zasięgu i długiego okresu zagrożenia. Dodała, że światowe organy nadzoru jądrowego przyjęły podobne podejście do pandemii, ale nie było to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że przemysł jądrowy jest "dobry w planowaniu sytuacji kryzysowych i dodawaniu odpowiednich przedsięwzięć na wypadek sytuacji awaryjnych".

CNSC uruchomiła swój plan zarządzania kryzysowego dla zachowania ciągłości funkcjonowania w dniu 15 marca, od którego to momentu wszyscy pracownicy musieli pracować zdalnie, a kontrole i postępowania fizyczne Komisji zostały zawieszone. Velshi powiedziała, że obowiązywanie planu zachowania ciągłości działania się skończyło, wznowiono kontrole fizyczne, a inne działania CNSC "powoli" rozpoczynają być realizowane w normalnym trybie. "Nie przegapiliśmy ani chwili w wykonywaniu naszego mandatu" - powiedziała. Niektórzy licencjobiorcy CNSC - w szczególności elektrownie jądrowe - zostały uznane za usługi niezbędne i przez cały czas funkcjonowały, ale inne - takie jak kopalnie - zostały zamknięte.

Nacisk został położony na to, aby lokalizacja elektrowni jądrowej Barakah pozostała wolna od koronawirusa. Jak dotąd udało się to osiągnąć, a inspektorzy będący rezydentami byli niezbędni do zapewnienia płynnej realizacji funkcji nadzoru jądrowego na miejscu. Viktorsson powiedział ponadto, że początkowo skoncentrowano się na bloku 1, która ma być podłączony do sieci w ciągu kilku tygodni, ale prace nad blokami 2-4 zostały już w pełni wznowione.

Elastyczność

Lentijo powiedział, że środki wdrożone przez rządy w celu ochrony życia i zdrowia - dystans społeczny i odosobnienie - wpłynęły zarówno na organizacje, jak i ich personel dodając, że wpłynęły one także na łańcuchy dostaw oraz na mobilność osób. Operatorzy i nadzory jądrowe wykazali się elastycznością, która jak dotąd skutecznie zapewniała funkcjonowanie elektrowni jądrowych, ich bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo ich pracowników. "Sektor jądrowy szybko, pewnie i skutecznie wdrożył środki mające na celu ochronę personelu i zapewnienie ciągłości usług, ale musimy poprawić zdolności reagowania na takie sytuacje w przyszłości", powiedział.
Sygnał alarmowy

Rising powiedziała, że pandemia była sygnałem ostrzegawczym dotyczącym znaczenia energii jądrowej dla ciągłego, niezawodnego wytwarzania energii elektrycznej. "Podczas tej pandemii mogliśmy polegać na reaktorach jądrowych i ludziach, którzy je eksploatują" - powiedziała. Poza wyzwaniem związanym z pracą w czasie pandemii, operatorzy jądrowi musieli poradzić sobie z dodatkowym problemem w wielu częściach światowego systemu elektroenergetycznego, w którym elastyczność została zagrożona przez nieciągłe źródła wytwarzania energii elektrycznej, a także spadek popytu. To oznacza, że reaktory jądrowe musiały być elastyczne i sprawne w działaniu, powiedziała.

Dodała, że niektóre przerwy na wymianę paliwa jądrowego są obecnie przedłużane, na skutek niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale wcześniej w czasie pandemii przerwy na wymianę paliwa jądrowego były skracane, aby umożliwić szybki powrót do produkcji energii elektrycznej.

Planowanie - co po pandemii

Lentijo powiedział, że bezpieczeństwo jądrowe i ochrona fizyczna są obowiązkami krajowymi, ale MAEA pomaga swoim państwom członkowskim w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony fizycznej. MAEA zapewniła także kanały komunikacji operatorom i nadzorom jądrowym w celu utrzymywania kontaktów i wymiany doświadczeń z korzyścią dla szerszej społeczności jądrowej, zarówno poprzez istniejące systemy i narzędzia sprawozdawcze, jak i poprzez nowo utworzone sieci.

MAEA nadzoruje również działania niezwiązane z energetyką, takie jak procedury medyczne i zapewnia specjalne szkolenia i porady, w tym za pośrednictwem internetu, na temat procedur diagnostycznych, ochrony pracowników i zarządzania substancjami promieniotwórczymi podczas pandemii. MAEA współpracuje również z innymi agencjami w celu ułatwienia dystrybucji radiofarmaceutyków, którą dotknęły problemy z transportem wywołane pandemią.

Rising stwierdziła, że wiele innowacji, zarówno technicznych, jak i organizacyjnych, zostało już zastosowanych w odpowiedzi przemysłu jądrowego na pandemię, i wezwała do dzielenia się dobrymi praktykami i wyciągniętymi doświadczeniami, ale najważniejsze wnioski z COVID-19 muszą dotyczyć ludzi. Rising wezwała rządy do rozważenia roli i znaczenia energetyki jądrowej w odniesieniu do społeczeństwa. "Kiedy rządy dążą do ożywienia gospodarczego, energetyka jądrowa ma do odegrania bardzo dużą rolę" - powiedziała, inwestycje w energetykę jądrową stymulują wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE