ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czeskie służby sanitarne podały, że wśród zakażonych w kopalni Darków jest łącznie 10 Polaków
22.05.2020r. 14:34

Wśród zakażonych koronawirusem 120 górników z kopalni Darków koło Karwiny przy granicy z Polską jest w sumie 10 Polaków i Słowak - podały w piątek czeskie służby sanitarne. Zakażonych jest też 12 członków górniczych rodzin. Epidemiolodzy nie mają kontaktu z ok. 30 zainfekowanymi.

W piątek rano służby informowały, że testy na koronawirusa przeprowadzone wśród pracowników kopalni wykazały, iż czterech polskich obywateli zakażonych jest SARS-CoV-2. Około południa podano, że z pozytywnym wynikiem jest kolejnych sześciu Polaków.

Jak poinformowała PAP konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, jeden z czterech Polaków, u którego stwierdzono obecność koronawirusa, został objęty czternastodniową kwarantanną w miejscu zakwaterowania w Czechach. Trzech pozostałych znajduje się w Polsce. Konsul podkreśliła, że stacja sanitarno--epidemiologiczna w Ostrawie jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi w Polsce i na bieżąco wymieniane są między nimi informacje o zakażonych.
Według dyrektor krajowej (wojewódzkiej) stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrawie Pavli Svrczinovej łącznie pozytywne wyniki testów stwierdzono u 150 osób. Z 30 z nich epidemiolodzy wciąż nie mogą nawiązać kontaktu. "Poszukujemy jeszcze niektórych górników z pozytywnym wynikiem (testów), do których nie mamy telefonów. To po prostu beznadziejne" - powiedziała Svrczinova, cytowana przez agencję CTK. Zwróciła uwagę, że u 40 proc. zakażonych nie występowały żadne objawy choroby Covid-19; niektórzy skarżyli się na zmęczenie, ale przypisywali to męczącemu charakterowi pracy. Jak powiedziała Svrczinova, największym zagrożeniem jest więc to, że mogą być nosicielami koronawirusa, nie wiedząc o tym, i zarażać kolejne osoby. Zainfekowany został m.in. syn jednego z górników, w konsekwencji czego na kwarantannę trafiło 13 jego szkolnych kolegów i dwie nauczycielki. Badania przesiewowe potrwają przez cały weekend i najprawdopodobniej zakończą się w poniedziałek. Rzeczniczk Kopalni Ostrawsko-Karwińskich (OKD), do których należy kopalnia Darków, Nadia Chattova powiedziała, że testy prowadzone są tylko wśród pracowników tej jednej kopalni. OKD, jedyny producent węgla kamiennego w Czechach, prowadzi eksploatację łącznie w czterech kopalniach. Podczas sobotnich i niedzielnych zmian prace w Darkowie mają być ograniczone do minimum, a górnicy nie będą w tym czasie wykonywać żadnych prac w innych zakładach. Do pomocy służbom sanitarnym w Ostrawie skierowano mobilne zespoły lekarzy i medyków wojskowych. Pracują przy pobieraniu materiału i transporcie próbek do laboratoriów. W Darkowie obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa sanitarnego, ale ich ścisłe przestrzeganie może być problematyczne - wskazuje dziennik "Mlada Fronta Dnes". Jak zaznaczono, nie ma mowy o utrzymaniu dystansu przy pracy pod ziemią ani np. w łaźniach. W kopalni Darków pracuje około 2400 osób, w całym koncernie 8400.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE