ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polskie firmy fotowoltaiczne podpisały deklarację o współpracy
25.05.2020r. 06:19

Firmy fotowoltaiczne z Polski podpisały deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych "Przemysłowy Panel PV". Chcą w ten sposób budować krajowy łańcuch dostaw oraz polski wkład do planu Europejskiego Zielonego Ładu - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Globalna pandemia już uwidoczniła negatywne skutki ulokowania większości produkcji przemysłowej poza obszarem UE. Zaburzenia w 1-szym kwartale br. w łańcuchach dostaw zaczynających się w Azji spowodowały trudności w realizacji inwestycji w energetyce odnawialnej. Kryzys koronawirusowy uwypuklił także w Polsce potrzebę zwiększenia odporności przemysłowej i bezpieczeństwa ekonomicznego w strategicznych sektorach i przyszłościowych technologiach - czytamy w komunikacie.

Instytut Energetyki Odnawialnej podjął inicjatywę wzmożenia partnerstwa administracji publicznej i przemysłu fotowoltaicznego koordynując działania i współpracę w ramach "Przemysłowego Panelu PV". Deklarację przedstawicieli polskiego przemysłu fotowoltaicznego podpisali: ML System, Bruk-bet Solar i Hanplast. Przedsiębiorstwa podejmą wysiłek, aby utrzymać zdolności wytwórcze w zakresie modułów PV, które stanowią 10% całych europejskich zdolności produkcyjnych. W 2019r. Polska była piątym rynkiem fotowoltaicznym w UE pod względem przyrostu mocy zainstalowanej, z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów. Realne plany wskazują, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce wzrosną z niemal 1,5 GW w 2019r. do ponad 7 GW w 2025r. Szybki wzrost mocy wywoła zapotrzebowanie rynku krajowego na niezakłócone dostawy nowych technologii fotowoltaicznych oraz na stabilne miejsca pracy.
- Uwzględniając priorytety badawcze UE, rozwój i wdrożenia na większą skalę produkcji krajowej ogniw i modułów powinny się koncentrować zarówno na krzemie (na największą skalę) jak i na nowych technologiach takich jak CIGS, energetyczne szyby w formule "kropek kwantowych" lub ogniwa tandemowe oparte np. na perowskitach. W celu zapewnienia wiodącej roli firm w krajowych programach badawczych postuluje finansowanie w I etapie programów B+R opracowania studiów wykonalności i analiz rynkowych na wdrażanie w firmach nowych rozwiązań i technologii PV - powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO i komentator BiznesAlert.pl.

Autorzy inicjatywy przekonują, że polscy producenci PV mają wystarczający potencjał, kompetencje i zaplecze badawcze do rozwoju i zwiększenia produkcji modułów, ogniw i innych komponentów technologii fotowoltaicznej (w tym mocowań, wyrobów przemysłu szklarskiego) oraz zdolność do ciągłego wdrożenia do praktyki przemysłowej innowacyjnych technologii - czytamy w BiznesAlert.pl.
Przemysłowy Panel PV , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: lewnik 25.05.2020r. 16:22
czy to zmowa zamiast konkurencj?
gdzie UOKiK?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE