ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja uruchamia pływającą elektrownię jądrową
25.05.2020r. 16:36

Pływająca elektrownia jądrowa (FNPP) "Akademik Łomonosow" została w pełni oddana do eksploatacji w Peveku, który znajduje się w regionie Czukotka na Dalekim Wschodzie Rosji. Informacja została oficjalnie upubliczniona po zatwierdzeniu przez Dyrektora Generalnego Rosenergoatomu - Andrieja Pietrowa. Rosenergoatom jest podmiotem zależnym państwowej korporacji jądrowej Rosatom.

Zatwierdzenie przez Pietrowa było możliwe po tym, jak regionalny oddział rosyjskiego nadzoru jądrowego Rostechnadzor wydał "oświadczenie o zgodności" dla "Akademika Łomonosowa", które potwierdza, że FNPP został zbudowany zgodnie z wszystkimi wymogami dokumentacji projektowej. Ponadto elektrownia otrzymała aprobatę Rosprirodnadzoru, wykonawczego organu kontrolującego i nadzorującego działania w zakresie zarządzania środowiskowego. Rosenergoatom powiedział dzisiaj, że otrzymanie tych dokumentów oznacza, że FNPP "jest w pełni zgodna z wszystkimi normami i przepisami, w tym sanitarnymi, epidemiologicznymi, środowiskowymi, bezpieczeństwa pożarowego, wymaganiami budowlanymi i normami federalnymi".

"Dziś możemy uznać, że projekt budowy pływającej elektrowni jądrowej został zakończony sukcesem. Wykonaliśmy nasze główne zadanie na ten rok - w pełni uruchomiliśmy FNPP w Peveku w regionie Czukotka. Dziś oficjalnie staje się ona położoną najbardziej na północ na świecie, 11. elektrownią jądrową w Rosji - powiedział Pietrow.

FNPP, która składa się z dwóch 35-megawatowych reaktorów KLT-40C, 19 grudnia 2019 r. zaczęła dostarczać energię elektryczną do izolowanej sieci obszaru energetycznego Chaun-Bilibino na Czukotce.
Elektrownia jądrowa wytworzyła od czasu podłączenia do sieci ponad 47,3 GWh energii elektrycznej i obecnie pokrywa 20 proc. zapotrzebowania obszaru energetycznego Chaun-Bilibino. Stanie się ona głównym źródłem energii dla Czukotki po wyłączeniu elektrowni jądrowej Bilibino.

Jej moc i pojemność cieplna wynoszą odpowiednio 70 MWe i 50 Gcal/h (210 GJ/h). Ma 140 m długości i 30 m szerokości, a jej wyporność wynosi 21,5 tys. ton.Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE