ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja potwierdza zainteresowanie czeskim projektem jądrowym Dukovany
25.05.2020r. 16:42

Rosyjska państwowa korporacja jądrowa Rosatom potwierdziła 20 maja br., że nadal jest zainteresowana projektem rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany w Czechach.

Urzędnik Rosatomu w wywiadzie dla agencji Tass powiedział: "Wielokrotnie informowaliśmy, że w przypadku ogłoszenia przetargu na rozbudowę czeskich elektrowni jądrowych z przyjemnością przedstawimy naszą najlepszą ofertę i stworzymy zdrową konkurencję na rynku w ramach tego obiecującego projektu, z maksymalnym udziałem i we współpracy z czeskimi firmami. W lutym bieżącego roku, na zaproszenie CEZ, przedstawiciele Rosatomu wraz z innymi potencjalnymi dostawcami technologii jądrowych wzięli udział w konsultacjach, podczas których udzielono informacji na temat obecnych projektów i modeli biznesowych proponowanych przez Rosatom".

Oświadczenie nastąpiło po opublikowaniu 17 maja informacji w praskiej prasie internetowej Denikn, w której stwierdzono, że czeski rząd 27 kwietnia zatwierdził poufny dokument, stwierdzający, że rosyjskie i chińskie firmy byłyby wykluczone z przetargu na projekt Dukovany.

Urzędnik Rosatom zauważył, że rosyjsko-czeska współpraca w dziedzinie energii jądrowej rozwija się od ponad 60 lat. W tym czasie powstały elektrownie jądrowe Dukovany i Temelin, a we współpracy z czeskimi firmami zrealizowano kilkanaście projektów na całym świecie.

W marcu czeska spółka energetyczna CEZ złożyła wniosek do Państwowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (SÚJB) o zgodę na budowę nowej elektrowni jądrowej na terenie obecnej elektrowni Dukovany.
Sześć firm wyraziło zainteresowanie budową nowych bloków jądrowych w Czechach - China General Nuclear, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power, Rosatom, Westinghouse oraz konsorcjum Atmea Mitsubishi Heavy Industries i EDF.

Dostawca technologii ma być wybrany do 2022 r., a zezwolenie na budowę wydane do 2029 r. Uruchomienie nowej elektrowni planowane jest na 2036 r.

EJ Dukovany, najstarsza z dwóch czeskich elektrowni jądrowych, ma cztery bloki energetyczne wyposażone w rosyjskie reaktory WWER-440/V-213 o łącznej mocy 1680 MWe, które zostały uruchomione w latach 1985-1987. Energetyka jądrowa stanowi ok. 35 proc. produkcji energii elektrycznej w Czechach.

NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: q 26.05.2020r. 11:40
Czyżby brak komentarzy wszystkich internetowych "ekonomistów-finansistów"oznaczał, że firmę CEZ stać na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE