ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rozwój sektora biometanu w Europie - projekt REGATRACE
25.05.2020r. 19:57

UPEBI - Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego
REGATRACE (REnewable GAs TRAde Centre in Europe www.regatrace.eu ) jest działaniem współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 na rzecz badań i innowacji. Nadrzędnym celem projektu REGATRACE jest opracowanie i wdrożenie efektywnego systemu handlu opartego na emisji i obrocie gwarancjami pochodzenia (GoO)1 dla biometanu/ zielonego gazu (wytwarzanego z OZE), co przyczyni się w znacznym stopniu do rozwoju wspólnego rynku biometanu. Działania w ramach REGATRACE prowadzone są na trzech poziomach: europejskim, krajowym i regionalnym/ lokalnym.

Celem REGATRACE jest również pomoc w rozwoju projektów dotyczących biometanu zarówno w krajach docelowych (BE, ES, IE, IT, PL, LT i RO), jak i wspieranych (HR, CZ, EE, FI, EL, LV, UA i SI) poprzez opracowanie strategii rozwoju rynku biometanu/odnawialnego metanu (do 2025 r. i później) w krajach partnerskich oraz opracowanie krajowych planów działania, w tym zaleceń dotyczących zmian legislacyjnych i rynkowych, jak również działań mających na celu osiągnięcie wymaganego rozwoju produkcji, handlu i konsumpcji. Jako pomoc dla rozwoju rynku na poziomie krajowym zaproponowano także m.in. opracowanie wytycznych dotyczących analizy wykonalności i przewodnika nt. źródeł finansowania inwestycji w sektorze produkcji biometanu.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum 15 partnerów z 10 państw : ISINNOVA (koordynator), CIB (IT), EBA, AIB, ERGaR, Fluxys (BE), RFGI (IE), DENA, DBFZ (DE), AGCS (AT), Elering (EE), UPEBI (PL), ARBIO (RO), NEDGIA (ES), Amber (LT).

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) jest partnerem konsorcjum realizującego projekt REGATRACE.

Na stronie projektu przedstawiane są sukcesywnie opracowania i raporty prezentujące efekty poszczególnych pakietów roboczych. Zachęcamy do zaglądania na stronę projektu, a poniżej przedstawiamy jeden z ostatnio opublikowanych raportów.

Raport "Stan wykorzystania gazów z odnawialnych źródeł energii w Europie" (D 6.1 Mapping the state of play of renewable gases in Europe) przygotowany w ramach projektu REGATRACE przedstawia ogólny zarys sytuacji w Europie, wraz z pogłębioną analizą na poziomie państw partnerskich projektu.

(667x412)Rys.1 Zestawienie produkcji i zużycia biometanu dla wybranych państw (źródło: REGATRACE)

Z opracowania koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Biogazu EBA wynika, że krajami o największej produkcji biometanu są Niemcy (10 018 GWh w 2018 r.), Wielka Brytania (3300 GWh w 2018 r.), Niderlandy (2226 GWh w 2018 r.), Dania (1425 GWh w 2017 r.), Szwecja (1281 GWh w 2018 r.) i Francja (1207 GWh).

W większości państw członkowskich produkcja i zużycie biometanu są dobrze zbilansowane. Dania i Niemcy produkują więcej biometanu niż zużywają, a nadwyżka produkcji jest eksportowana lub magazynowana. W Szwecji zużycie biometanu dwukrotnie przewyższa jego produkcję.

Można to wyjaśnić tym, że szwedzkie zachęty koncentrują się na stronie konsumpcji, podczas gdy większość państw członkowskich ma tendencję do subsydiowania produkcji lub wtłaczania biometanu do sieci gazowej.

Wdrożenie odpowiednich środków wsparcia ma zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju sektora produkcji biometanu. Zarówno wielkość, jak i czas trwania wsparcia operacyjnego dla biometanu różnią się znacznie w poszczególnych krajach i regionach. Najczęstszym systemem wsparcia dla biometanu w Europie jest Feed-in Tariff, a następnie Feed-in Premium i zachęty podatkowe. Systemy kwotowe i wsparcie inwestycyjne są mniej popularne. W wielu krajach funkcjonuje więcej niż jeden rodzaj systemów wsparcia, które albo uzupełniają się wzajemnie, albo są zróżnicowane w zależności od końcowego zastosowaniu biometanu.

Wiele krajów postrzega przejście na biometan jako interesującą alternatywę dla istniejących biogazowni, ponieważ może to pomóc w dekarbonizacji sieci gazu ziemnego.

Coraz więcej krajów przestawia się z dopłat do biogazu na biometan, a ponadto producenci biometanu mają większe szanse na uniezależnienie się od dopłat niż producenci biogazu, ponieważ końcowe obszary zastosowań i tym samym możliwości rynkowe są zdywersyfikowane.

(765x419)Rys. 2 Zużycie biometanu w podziale na kraj i sektor (źródło: REGATRACE raport D 6.1)

W niektórych krajach sposoby końcowego wykorzystania biometanu są jasno określone i uregulowane. W Szwecji i we Włoszech głównym zastosowaniem końcowym jest transport, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to ogrzewanie i chłodzenie. Większość biometanu w Szwecji jest wykorzystywana w sektorze transportu ze względu na korzystny system wsparcia.

We Włoszech wykorzystanie biometanu w sektorze transportu ułatwia istniejąca już infrastruktura i flota pojazdów napędzanych metanem.

Niektóre kraje wdrażają systemy rynkowe zamiast dotacji bezpośrednich. Przykładowo Niemcy wdrożyły zobowiązania dla przedsiębiorstw paliwowych do realizacji celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych określonych w polityce europejskiej, w szczególności w dyrektywie RED. Cele te mogą zostać osiągnięte dzięki np. biometanowi produkowanemu zgodnie z kryteriami rozwoju zrównoważonego. Podobny system funkcjonuje w Niderlandach, gdzie przedsiębiorstwa paliwowe mogą kupować HBE (Renewable fuel unit) od producentów biometanu, aby spełnić obowiązek zastosowania odnawialnych źródeł energii w sektorze transportu w ramach RED.

Z ankiety przeprowadzonej w ramach REGATRACE wśród potencjalnych konsumentów wynika, że redukcja emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z gazem ziemnym jest tym aspektem, który ma największy wpływ na dokonywany przez nich wybór, w dalszej kolejności istotne są koszty produkcji, pochodzenie gazu i niezawodność dostawy gazu odnawialnego. Rodzaj substratów oraz czas trwania umowy odgrywają jedynie niewielką rolę w procesie decyzyjnym konsumentów.

Więcej informacji na temat projektu, biometanu, partnerów konsorcjum oraz szczegóły dotyczące pakietów roboczych składających się na projekt znajduje się na stronie internetowej: www.regatrace.eu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE